Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Агентські договори: що буде після скасування Господарського кодексу?

З 28.08.2025 втратить чинність Господарський кодекс (далі – ГК), яким регулюються відносини в рамках агентських договорів. Тому багато наших читачів запитують:

  • чи можна буде укладати агентські договори після скасування ГК;
  • чи потрібно буде після втрати чинності ГК переукладати раніше укладені агентські договори, вносити до них якісь зміни або перейменовувати;
  • чи діятимуть агентські договори у сфері туризму.

У статті ми розберемося, що саме зміниться з 28.08.2025 після скасування ГК і чи можна буде надалі укладати агентські договори.


Агентський договір: що передбачено законодавством?

На цей час укладання агентських договорів врегульовано ч. 31 «Комерційне посередництво (агентські відносини) у сфері господарювання» Господарського кодексу.

Проте ГК втратить чинність з 28.08.2025 на підставі Закону від 09.01.2025 № 4196-IX «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» (далі – Закон № 4196).

Чи це означає, що починаючи з 28.08.2025 агентські договори не можна буде укладати, а раніше укладені договори з агентами втратять свою силу?

Відразу хочемо заспокоїти суб'єктів господарювання: укладати агентські договори можна буде і після скасування ГК, а раніше укладені договори будуть дійсними весь строк, на який вони укладені, і ніяких змін у зв'язку зі скасуванням ГК вносити до них не потрібно.

Наші аргументи на користь таких висновків наведемо нижче.

Укладання агентських договорів на підставі Цивільного кодексу

Незважаючи на те, що укладання агентських договорів зараз передбачено нормами ГК, після втрати чинності цим кодексом не буде правової прогалини – такі відносини регулюватимуться нормами Цивільного кодексу (далі – ЦК).

У ЦК немає такого виду договору як агентський, проте згідно з ч. 1 ст. 6 ЦК сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним принципам цивільного законодавства.

З іншого боку, у цивільному законодавстві діє принцип свободи договору, установлений ст. 627 ЦК: сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з огляду на вимоги ЦК, інших актів цивільного законодавства, на звичаїї ділового обороту, вимоги розумності та справедливості.

Давайте розглянемо докладніше, що являють собою відносини, які виникають у рамках агентського договору. Тоді буде зрозуміло, який цивільно-правовий договір можна використовувати замість агентського.

Агентський договір – це договір, одна сторона якого (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладанні договорів або сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок (ч. 1 ст. 297 ГК).

Особливості агентського договору такі (ч. 2–4 ст. 297 ГК):

  • договір повинен визначати сферу, характер та порядок виконання комерційним агентом посередницьких послуг, права та обов'язки сторін, умови та розмір винагороди комерційному агенту, строк дії договору, санкції при порушенні сторонами умов договору, інші необхідні умови, визначені сторонами;
  • договором має бути передбачена умова щодо території, у межах якої комерційний агент провадить діяльність, визначену угодою сторін. Проте якщо територію дії агента у договорі не визначено, тоді вважається, що агент діє в межах території України;
  • договір укладається у письмовій формі. У договорі має бути визначено форму підтвердження повноважень (представництва) комерційного агента.

У розумінні ЦК такі відносини найближче до відносин, які виникають під час укладання договору доручення.

Так, згідно зі ст. 1000 ЦК за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочини, укладені повіреним, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов'язки довірителя.

Особливості договору доручення такі:

  • договором може бути визначено строк, протягом якого повірений має право діяти від імені довірителя (ст. 1001 ЦК);
  • повірений має право на плату за виконання обов'язків за договором (ст. 1002 ЦК);
  • у договорі доручення або у виданій на його підставі довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які має вчинити повірений (ст. 1003 ЦК).

Як бачимо, договори доручення і агентський дуже подібні між собою. Можна сміливо сказати, що агентський договір – це різновид договору доручення.

Також хочемо зазначити, що у ЦК є поняття «комерційне представництво» (ст. 243). Комерційним представником є особа, яка постійно і самостійно виступає представником підприємців під час укладання ними договорів у сфері підприємницької діяльності (ч. 1 ст. 243 ЦК).

Очевидно, що між поняттями «комерційне посередництво» (ГК) та «комерційне представництво» (ЦК) також є схожість. Це ще один аргумент на користь того, що після втрати чинності ГК агентські договори мають право на життя.

Висновок. З усього вищевикладеного відомо, що укладати агентські договори можна буде і після втрати чинності ГК, спираючись на норми ст. 68 «Доручення» ЦК, а раніше укладені агентські договори будуть дійсними до закінчення строку їх дії.

Особливості укладання договорів у сфері туризму

У сфері туризму діє спеціальний закон – Закон від 15.09.1995 № 324/95-ВР «Про туризм» (далі – Закон № 324).

Законом № 324 прямо передбачено такий вид діяльності, як агентська. Туристичні агенти – це юридичні особи, створені відповідно до законодавства України, а також фізособи – суб'єкти підприємницької діяльності, які провадять посередницьку діяльність щодо реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб'єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність з реалізації характерних та супутніх послуг (ст. 5 Закону № 324).

Агентський договір, який укладається між туроператором та турагентом, неодноразово згадується у Законі № 324.

Після втрати чинності ГК у Законі нічого не зміниться, у ньому, як і раніше, будуть закріплені положення про агентські договори. Тому турагентам не варто турбуватися через скасування ГК: вони, як і раніше, укладатимуть агентські договори, керуючись як загальними нормами ЦК, так і спеціальними нормами Закону № 324. Особливості укладання договорів у туристичній діяльності визначені ст. 20–23 Закону № 324, які продовжуватимуть діяти і після втрати чинності ГК.

Висновки

  1. З 28.08.2025 втратить чинність Господарський кодекс, яким закріплено положення щодо агентських договорів. Однак укладати агентські договори можна буде і після цієї дати, керуючись нормами Цивільного кодексу, а у сфері туризму – також нормами Закону № 324.
  2. Раніше укладені агентські договори продовжують діяти, ніяких змін чи доповнень у зв'язку зі скасуванням ГК до цих договорів вносити не потрібно.
Коментарі до матеріалу
Статті за темою
14.07.2025
Види діяльності: на що впливає КВЕД?
У статті розглянуто, з якою метою використовується КВЕД суб’єктами господарювання, на які аспекти може вплинути вибір виду діяльності та як змінити інформацію про види діяльності в ЄДР. Інформація про види діяльності, якими займається суб’єкт господарювання, міститься в Єдиному державном...
03.07.2025
Хто із роботодавців зобов’язаний оновити інформацію в ЄДР не пізніше 13.08.2025?
У зв’язку з набуттям чинності новим законом деякі роботодавці не пізніше 13.08.2025 зобов’язані оновити свої дані в ЄДР. Прочитайте статтю, щоб дізнатися, чи стосується вас ця вимога. У червні 2025 року набув чинності закон, яким змінено окремі правила щодо трудових відносин. Зокрема, це...
23.06.2025
Упущена вигода: стягуємо з контрагента у претензійному порядку
У статті розглянуто, що таке упущена вигода, як можна стягнути її суму в претензійному порядку, а також наведено зразок претензії. Ведення господарської діяльності пов’язано з певними ризиками, і не завжди суб’єкт господарювання отримує прибуток, на який розраховував. У деяких випадках п...
Популярне
09.05.2025
Відшкодування витрат на безперервний профрозвиток медпрацівників: зміни від КМУ
У зв’язку з потребою розширити категорії фахівців, які матимуть змогу здійснювати профрозвиток, КМУ вніс зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я. Детальніше про ці зміни ...
14.07.2025
Співпраця з НСЗУ: новації від Кабміну
У статті розглянуто наслідки внесення змін до Порядку укладення, зміни та припинення договору з НСЗУ та Типової форми такого договору. З 7 травня поточного року набрали чинності зміни до Порядку укладення, зміни та припинення договору з НСЗУ та до Типової формі такого договору. Як тепер профільна сл...
07.05.2025
Професії у сфері охорони здоров’я: законодавчі новації
ВРУ ухвалила Закон від 12.02.2025 № 4246-IX (далі – Закон № 4246), який удосконалює підготовку, безперервний профрозвиток і профдіяльность за професіями у сфері охорони здоров’я. Розглянемо, які зміни в цій сфері очікують медичні КНП. ВРУ ухвалила Закон від 12.02.2025 № 4246-IX (далі &nd...
Нове
14.07.2025
Види діяльності: на що впливає КВЕД?
У статті розглянуто, з якою метою використовується КВЕД суб’єктами господарювання, на які аспекти може вплинути вибір виду діяльності та як змінити інформацію про види діяльності в ЄДР. Інформація про види діяльності, якими займається суб’єкт господарювання, міститься в Єдиному державном...
03.07.2025
Хто із роботодавців зобов’язаний оновити інформацію в ЄДР не пізніше 13.08.2025?
У зв’язку з набуттям чинності новим законом деякі роботодавці не пізніше 13.08.2025 зобов’язані оновити свої дані в ЄДР. Прочитайте статтю, щоб дізнатися, чи стосується вас ця вимога. У червні 2025 року набув чинності закон, яким змінено окремі правила щодо трудових відносин. Зокрема, це...
23.06.2025
Упущена вигода: стягуємо з контрагента у претензійному порядку
У статті розглянуто, що таке упущена вигода, як можна стягнути її суму в претензійному порядку, а також наведено зразок претензії. Ведення господарської діяльності пов’язано з певними ризиками, і не завжди суб’єкт господарювання отримує прибуток, на який розраховував. У деяких випадках п...
Кращі матеріали