Реорганізовані в комунальні некомерційні підприємства (далі – КНП) медзаклади перейшли на нові стандарти бухобліку і новий план рахунків. У зв’язку з цим бухгалтерії слід обрати найбільш вигідні методи обліку, що дозволять скласти якісну, достовірну та зрозумілу для користувачів фінансову звітність, і на їх основі розробити облікову політику. Сформувати облікову політику та організувати бухоблік у КНП допоможе ця стаття.
Згідно з абзацом десятим ст. 1 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) під обліковою політикою розуміють сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності.
Бухгалтерським законодавством передбачено як обов’язкові норми бухобліку, так і правила, які підприємство самостійно має обирати з декількох варіантів.
Формування облікової політики є досить кропіткою та рутинною процедурою. Наказом Мінфіну від 27.06.13 р. № 635 затверджено Методичні рекомендації щодо облікової політики підприємства (далі – Методрекомендації № 635). Цей документ є рекомендаційним, але допоможе бухгалтеру суттєво спростити процедуру формування наказу про облікову політику.
У наказі про облікову політику наводяться принципи, методи і процедури, які підприємство використовує для ведення бухобліку, складання і подання фінансової звітності та щодо яких нормативно-правовими актами з бухобліку передбачено більш ніж один їх варіант, а також попередні оцінки, які використовуються підприємством з метою розподілу витрат між відповідними звітними періодами (п. 1.3 Методрекомендацій № 635).
Одноваріантні методи оцінювання, обліку і процедур до наказу включати недоцільно.