Як повернути розпайовану землю фермерському господарству?
09.10.2015 576 0 1
Фермерське господарство (далі – ФГ) має 38 га землі в постійному користуванні. У 2001 році 20 га цієї землі було розпайовано серед членів ФГ. У 2014 році ці члени ФГ вийшли зі складу ФГ та мають бажання повернути розпайовану землю ФГ. Яким чином це можна зробити?
Відповідно до ст. 31 та 32 Земельного кодексу (далі – ЗК) та ст. 12 Закону від 19.06.03 р. № 973-ІV «Про фермерське господарство» (далі – Закон № 973) землі ФГ можуть складатися із:
- земельних ділянок, що належать на праві власності ФГ як юридичній особі;
- земельних ділянок, що належать громадянам – членам ФГ на праві приватної власності;
- земельних ділянок, що використовуються ФГ на умовах оренди.
Громадянам України – членам ФГ передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону № 973 права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів ФГ, здійснює таке ФГ.
Отже, після приватизації членом ФГ частини земельної ділянки, яка перебуває в користуванні ФГ (у розмірі земельної частки (паю)) права щодо володіння та користування такими земельними ділянками і надалі здійснює ФГ як юридична особа. Володіння, користування та розпорядження майном ФГ здійснюється в порядку, установленому його статутом, якщо інше не передбачено угодою між членами ФГ та законом.
Розмір частки та порядок її отримання членом ФГ в разі припинення членства також повинен бути визначений статутом такого господарства. Законом № 973 визначено, що у власності ФГ може перебувати будь-яке майно, у тому числі земельні ділянки. ФГ має право здійснювати відчуження та набуття майна (у т. ч. земельних ділянок) на підставі цивільно-правових угод.
Відповідно до ст. 28 ЗК сільськогосподарським підприємствам, крім державних і комунальних, землі сільськогосподарського призначення можуть належати на праві власності, яке може набуватися шляхом:
унесення земельних ділянок (що належать засновникам) до статутного капіталу;
придбання земельних ділянок за договорами купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.
Відповідно до ст. 1, 3 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Об’єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян.
Таким чином, у разі припинення членства у ФГ фізична особа як власник земельної ділянки може:
- або передати її в користування ФГ на умовах оренди, уклавши відповідний договір,
- або відчужити її на користь ФГ шляхом укладення договорів купівлі-продажу, міни чи дарування земельної ділянки.
Коментарі до матеріалу