Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Реалізація робіт з обробітку ґрунту фізособам: обираємо варіант бухобліку та оподаткування

Для кого ця стаття: для тих сільгосппідприємств, які надають послуги з обробітку ґрунту фізичним особам – власникам земельних паїв.

Із цієї статті ви дізнаєтеся: про можливі варіанти оформлення надання послуг з обробітку ґрунту фізособам та їх обліково-податкові наслідки.

Приводом до написання цієї консультації стали непоодинокі звернення на нашу консультаційну лінію бухгалтерів сільгосппідприємств щодо обліку та оподаткування операцій з обробітку ґрунту фізичним особам – власникам земельних паїв. Тож у ній ми розповімо про можливі варіанти оформлення та обліку цих операцій, щоб кожне господарство мало можливість обрати найбільш оптимальний для себе підхід.

Виконання робіт (надання послуг), як і будь-які інші цивільно-правові дії, здійснюються на основі договору. Для цього слід укласти договір підряду. Зокрема, згідно зі ст. 837 Цивільного кодексу (далі – ЦК) за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір підряду може бути укладений як в усній, так і в письмовій формі. У нашій ситуації договір не потребує обов’язкового письмового оформлення, оскільки робота виконується у присутності замовника (фізособи) (ст. 206 ЦК).

Для документального підтвердження виконання сільгосппідприємством зобов’язань за договором і відсутності претензій у фізособи-замовника слід оформити акт виконаних робіт (довільної форми). Звертаємо увагу: для визнання акта первинним документом він повинен містити всі обов’язкові реквізити первинного документа, передбачені п. 2 ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88 (далі – Положення № 88).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали