Чи можна виплатити орендну плату відразу за весь період оренди?
02.10.2015 6814 0 2
Сільгосппідприємство орендує земельні ділянки у фізичних осіб. Чи обов’язково встановлювати орендну плату в розмірі 3 % від нормативно-грошової оцінки ділянки? Чи може орендодавець отримати орендну плату відразу за весь період оренди, який становить 10 років?
Відповідно до ст. 21 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю (крім земельних ділянок державної та комунальної власності) установлюються за згодою сторін у договорі оренди. Строкі внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Тобто в разі укладення договору оренди земельної ділянки між сільгосппідприємством та фізичною особою розмір орендної плати визначається за домовленістю сторін.
Разом із тим Указом Президента від 02.02.02 р. № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо со- ціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки визначено забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення. Цього передбачається досягнути, зокрема, шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 % визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю). Також передбачається поступове збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
Проте Указ Президента не може регулювати чи змінювати норми, установлені законом. Тож розмір, форма та строки внесення орендної плати визначаються виключно сторонами договору, тобто норма Указу носить рекомендаційний характер.
Отже, при укладанні договору оренди земельної ділянки орендар, виходячи із результатів господарської діяльності та враховуючи свій фінансово-економічний стан, має запропонувати розмір орендної плати орендодавцю, а орендодавець або погодитися з ним, або вимагати його підвищення.
Що стосується одноразової виплати орендодавцеві орендної плати за весь період оренди, то слід зауважити, що чинним законодавством чітко визначаються лише строки внесення орендної плати за оренду земель державної і комунальної власності. Строків внесення орендної плати за приватні землі чинне законодавство не встановлює.
Отже, якщо сторони дійшли згоди щодо виплати орендної плати відразу за весь період оренди (10 років), то вони повинні зазначити про це в договорі оренди земельної ділянки. При цьому в договорі доцільно буде передбачити, наприклад, штрафні санкції для орендодавця в разі, якщо до закінчення строку оренди він виявить бажання припинити договір оренди, а також зазначити, що розмір орендної плати в такому разі не індексується, тощо.
Крім того, орендарю слід мати на увазі, що в разі виплати орендної плати відразу за весь період оренди він повинен сплатити податок на доходи фізичних осіб із цієї суми.
Коментарі до матеріалу