Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Замість власно вирощеного зерна відвантажено придбане: які наслідки з ПДВ?

Ольга Целуйко

29.10.2014 610 0 1

Сільгосппідприємство в березні 2014 року отримало передоплату за зерно власного виробництва, оформило податкову накладну та включило її до спецрежимної декларації з ПДВ. Однак після збору врожаю виявилось, що власно виробленого зерна не вистачає для повного розрахунку з покупцем, і тому частину зерна, якої не вистачало для відвантаження, придбали в іншого підприємства. Які наслідки з ПДВ матиме така операція?

Нагадаємо, що сільгосппідприємство має право відображати у спецрежимній декларації з ПДВ операції з постачання виключно власно виробленої сільгосппродукції. Поставки продукції не власного виробництва слід відображати в загальній декларації з ПДВ.

Якщо передоплату за зерно було отримано на підставі укладеного договору з покупцем, у якому було зазначено, що на ці кошти сільгосппідприємство повинне буде поставити зерно власного виробництва, то в періоді отримання такої передоплати сільгосппідприємство правомірно відобразило податкові зобов’язання, нараховані при отриманні такої передоплати, у спецрежимній декларації з ПДВ.

Якщо в подальшому умови договору будуть змінені, тобто буде оформлено додаткову угоду з покупцем, згідно з якою в рахунок передоплати буде поставлено частково зерно власного виробництва, а частково – зерно, придбане в іншого виробника, то податкове зобов’язання, відображене у спецрежимній декларації з ПДВ, слід буде відкоригувати.

При цьому слід звернути увагу, що продаж зернових культур товарних позицій 1001–1008 згідно з УКТЗЕД до 31.12.14 р. мають право здійснювати з ПДВ лише сільгосппідприємства – виробники такого зерна та підприємства, що придбали зерно у таких сільгоспвиробників (перші посередники) (п. 151 підрозд. 2 розд. ХХ ПК). Тому якщо сільгосппідприємство придбаває зерно не в сільгосппідприємства-виробника, то подальший продаж такого зерна здійснюватиметься без ПДВ.

Отже, на дату укладення вищезазначеної додаткової угоди слід буде виписати розрахунок коригування до податкової накладної, складеної при отриманні передоплати за зерно власного виробництва. У ньому слід зазначити причину коригування – «зміна кількості», та зменшити обсяг постачання зерна до величини, що відповідатиме постачанню власновирошеного зерна. Такий розрахунок коригування відображається у спецрежимному Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних та спецрежимній декларації з ПДВ.

Одночасно (датою складення розрахунку коригування) на операцію з постачання покупного зерна слід буде скласти нову податкову накладну, яка включатиметься до «загального» Реєстру виданих та отриманих податкових накладних і загальної декларації з ПДВ.

При оформленні нової податкової накладної слід звернути увагу на таке. Якщо покупне зерно придбано:

  • у сільгоспвиробника, то ПДВ з вартості придбання включається до податкового кредиту загальноі декларації з ПДВ, а в податковій накладній на реалізацію визначається сума ПДВ, що включатиметься до податкового зобов’я­зання за цією декларацією;
  • у першого чи в наступного посередника або в несільгоспвиробника, то права на податковий кредит не виникає, а в податковій накладній вказується «Без ПДВ» із посиланням на норми ПК, згідно з якою таке постачання звільнено від оподаткування, а саме – п. 151 підрозд. 2 розд. ХХ ПК.

Від редактора

Відображення передоплат за сільгосппродукцію у спецрежимній декларації з ПДВ є предметом особливої уваги контролюючих органів, оскільки саме через такі операції (на їх думку) здійснюється ухилення від сплати ПДВ. Тому радимо в наведеній ситуації детально перевірити умови договору на передоплату (щоб у ньому було обов’язково зазначено, що поставлятися планувалася саме власновирощена сільгосппродукція), а також обов’язково скласти вищевказану додаткову угоду про зміну умов договору.

Інший варіант виходу із наведеної ситуації – повернути частину передоплати покупцеві та оформити розрахунок коригування до податкової накладної на дату повернення коштів, а потім на підставі нового договору відвантажити покупне зерно покупцеві та отримати від нього оплату.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали