• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Списання незавершеного будівництва: які наслідки з ПДВ?

Ольга Целуйко

18.08.2014 688 0 0

Сільгосппідприємство списує об’єкти незавершеного будівництва. Чи будуть наслідки з ПДВ, якщо: а) об’єкт було збудовано сільгосппідприємством у 1995 році (до прийняття Закону про ПДВ); б) об’єкт було отримано безоплатно після реорганізації колишнього КСП; в) об’єкт було збудовано в 2002–2003 роках і ПДВ з будматеріалів та послуг включався до податкового кредиту?

Об’єкти незавершеного будівництва не є основними засобами, а тому на них не поширюється норма п. 189.9 Податкового кодексу (далі – ПК), яка звільняє від нарахування ПДВ при ліквідації основних засобів унаслідок їх знищення, розібрання або перетворення. За загальною нормою п. 198.3 ПК податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду у зв’язку із придбанням або виготовленням товарів (у т. ч. при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Якщо в наведеній ситуації об’єкт будівництва призначався для використання в господарській діяльності в оподатковуваних операціях, то сільгосппідприємство мало право включати ПДВ з вартості товарів (робіт, послуг), придбаних для такого будівництва, до податкового кредиту.

Однак у періоді списання об’єктів незавершеного будівництва стало очевидним, що понесені витрати не будуть використані в господарській діяльності. Тому в такому періоді сільгосппідприємству відповідно до п. 198.5 ПК слід нарахувати податкові зобов’язання за товарами та послугами, які були використані при будівництві таких об’єктів та під час придбання яких було сформовано податковий кредит. База оподаткування визначається виходячи з ціни придбання таких товарів (послуг) (п. 189.1 ПК).

Якщо під час будівництва (або придбання) об’єкта незавершеного будівництва сільгосппідприємство не було платником ПДВ або не включало суми ПДВ за придбаними товарами (послугами) до податкового кредиту, то наслідків з ПДВ при його списанні не виникатиме.

Таким чином, якщо ліквідується об’єкт незавершеного будівництва, який:

  • було збудовано в 1995 році (до прийняття Закону про ПДВ) або було отримано безоплатно після реорганізації колишнього КСП (варіанта «а» та «б»), то наслідків з ПДВ при списанні такого об’єкта не виникатиме;
  • було збудовано в 2002–2003 роках та ПДВ з вартості товарів та послуг, придбаних для будівництва, включався до податкового кредиту, то в періоді списання слід нарахувати податкове зобов’язання на вартість таких товарів (послуг).

ВІД РЕДАКЦІЇ

На практиці непоодинокі випадки, коли з початку будівництва, яке не завершено, пройшло багато років і документи на придбання товарів/послуг для такого будівництва, відповідні податкові накладні, а також облікові регістри могли не зберегтися через закінчення встановленого терміну їх зберігання. У такому разі радимо нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ на всю суму, акумульовану на субрахунку бухобліку 151 за об’єктом, який списується. Зрозуміло, що в таку суму входитимуть і витрати без ПДВ (наприклад, зарплата, придбання у неплатників ПДВ), але за відсутності підтвердних документів це убезпечить сільгосппідприємство від претензій з боку податкових органів.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали