Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Насіння купили без ПДВ: чи нараховувати ПДВ під час продажу?

Сільгосппідприємство-спецрежимник придбало насіння соняшнику без ПДВ. Частину насіння, що залишилася після посівної, вирішили продати. Чи нараховувати ПДВ на таку операцію?

Перш за все нагадаємо, що згідно з п. 152 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК) тимчасово, до 31.12.17 р. включно, від обкладення ПДВ звільняються операції з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001–1008 згідно з УКТЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00. Винятком є перше постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами – виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури в сільськогосподарських підприємств – виробників.

Звертаємо увагу, що у вищенаведеній нормі йдеться саме про сільгоспвиробників із числа підприємств, тобто юридичних осіб. Фізичні особи, у тому числі підприємці, які фактично виростили сільгосппродукцію, під дію цієї норми не підпадають. Тому реалізовувати своє зерно фізособи мають без ПДВ (навіть якщо вони зареєстровані платниками цього податку), як і всі наступні посередники.

Згідно з УКТЗЕД насіння соняшнику класифікується в товарній позиції 1206, а отже, підпадає під дію норми п. 152 підрозд. 2 розд. ХХ ПК. Тобто продаж насіння соняшнику на території України обкладається ПДВ лише в разі, якщо його здійснює або сільгосппідприємство – виробник такого насіння, або перший посередник, який придбав насіння у виробника.

Тому для відповіді на поставлене запитання сільгосппідприємству слід вияснити: чи є постачальник цього насіння його виробником. Так, якщо постачальник:

є сільгосппідприємством – виробником (такий постачальник міг продавати насіння без ПДВ лише в разі, якщо він не є платником ПДВ), то сільгосппідприємство, яке здійснюватиме подальший продаж насіння, уважатиметься першим посередником, а отже, йому доведеться нараховувати ПДВ;

не є сільгосппідприємством – виробником насіння (тобто він є або фізособою, або першим чи наступним посередником), то подальший продаж насіння сільгосппідприємством не обкладатиметься ПДВ.

Для уникнення непорозумінь із контролюючими органами щодо того, потрібно було нараховувати ПДВ під час продажу насіння соняшнику чи ні, рекомендуємо в договорі на придбання такого насіння зазначати, чи є постачальник його виробником, або ж отримати від постачальника інший підтвердний документ (довідку, лист тощо).

На операцію з подальшого постачання придбаного насіння соняшнику сільгосппідприємство повинне оформити податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі (незалежно від того, оподатковується таке постачання чи ні).

Якщо поставка здійснюватиметься з ПДВ, то податкову накладну слід оформити в загальному порядку. Якщо ж постачання здійснюватиметься без ПДВ, то у верхній лівій частині податкової накладної робиться помітка «X» та зазначається тип причини «09» – «Постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість». У розд. III та графі 12 такої податкової накладної зазначається «Без ПДВ». При цьому в рядку з позначкою «3» у кінці податкової накладної слід зазначити норму ПК, на підставі якої операцію звільнено від оподаткування, у нашій ситуації це п. 152 підрозд. 2 розд. ХХ ПК (п. 9, 14 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.14 р. № 957).

Відображатися така податкова накладна (і з ПДВ, і без ПДВ) повинна в загальній декларації з ПДВ (адже в наведеній ситуації насіння соняшнику є купленим, а не власно вирощеним), а саме:

  • у рядку 1.1 – при постачанні з ПДВ;
  • рядку 5 – при постачанні без ПДВ.

У номері такої податкової накладної «/2» не проставляється.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали