Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Придбання трактора: як розподілити вхідний ПДВ?

Сільгосппідприємство, основною діяльністю якого є рослинництво, у лютому 2016 року придбало трактор з метою використання його для обробки полів, на яких вирощуватимуться зернові (технічні) культури, інші сільгоспкультури (зокрема, цукровий буряк), а також для надання послуг. Як розподілити податковий кредит із вартості трактора?

Нагадаємо, що з 01.01.16 р. змінився порядок застосування спецрежиму з ПДВ. Так, згідно з п. 209.2 Податкового кодексу (далі – ПК) при постачанні:

  • зернових та технічних культур 85 % нарахованого ПДВ сплачується до держбюджету, а 15 % залишається в розпорядженні сільгосппідприємства;
  • продукції тваринництва – 20 % ПДВ сплачується до держбюджету, а 80 % – залишається сільгосппідприємству;
  • інших (крім зазначених вище) сільгосптоварів та всіх видів сільгосппослуг – 50 % ПДВ сплачується до держбюджету, а 50 % залишається в розпорядженні сільгосппідприємства.

Згідно з пп. «а» пп. 209.15.1 ПК (у редакції, що діє з 01.01.16 р.) до податкового кредиту за спецрежимною декларацією включаються суми ПДВ з вартості товарів/послуг, основних засобів, які придбаваються (споруджуються) сільгосппідприємством для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції.

У разі якщо такі товари/послуги, основні фонди використовуватимуться:

  • частково для виробництва сільськогосподарських товарів/послуг, а частково для інших товарів/послуг – сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з питомої ваги вартості таких сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості всіх товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів;
  • частково для виробництва зернових культур і технічних культур та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг – сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з питомої ваги вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості всіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.

Отже, суму ПДВ з вартості трактора слід розподілити між тими видами діяльності, в яких цей основний засіб буде використовуватись. Розподіл здійснюється пропорційно до питомої ваги доходу від такої діяльності за 12 попередніх звітних періодів на підставі показників додатка 9 до спецрежимної декларації з ПДВ та відображається в додатку 10 до цієї декларації (детально про порядок складання спецрежимної декларації див. «БАЛАНС-АГРО», 2016, № 7, с. 17).

Приклад

У лютому 2016 року придбано трактор вартістю 1 200 000 грн. (у т. ч. ПДВ – 200 000 грн.). За попередні 12 місяців (тобто з лютого 2015 року до січня 2016 року) сільгосппідприємством було поставлено сільгосппродукції на загальну суму 10 500 000 грн. (без ПДВ), з яких 6 800 000 грн. – постачання зернових, а 3 700 000 грн. – постачання цукрового буряку та сільгосппослуг.

Таким чином,

  • постачання зернових (технічних культур) у загальній сумі постачань сільгосппродукції становить 65 % (6 800 000 грн. : 10 500 000 грн. х  х 100 %);
  • постачання іншої продукції рослинництва та послуг – 35 % (3 700 000 грн. : 10 500 000 грн. х  х 100 %).

Отже:

  • 65 % від суми ПДВ з вартості трактора (130 000 грн.) слід включити до податкового кредиту за операціями із зерновими та технічними культурами (таблиця 1 додатка 10 до спецрежимної декларації з ПДВ);
  • 35 % (70 000 грн) – до податкового кредиту за операціями з постачання інших сільгосптоварів та послуг (таблиця 3 додатка 10 до спецрежимної декларації з ПДВ).

Слід звернути увагу, що правильний розподіл вхідного ПДВ між видами сільгоспдіяльності є дуже важливим, адже обчислення та сплата ПДВ ведеться за кожним із видів такої діяльності окремо. Відповідно помилка в розподілі вхідного ПДВ може призвести до завищення суми ПДВ за одним із видів сільгоспдіяльності та заниження за іншим. А, як відомо, наслідком заниження нарахованої суми податку є нарахування штрафних санкцій.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали