Чи застосовуються готівкові обмеження до карткових розрахунків?
18.09.2015 363 0 0
Підприємство придбало на АЗС дизпаливо, за яке розрахувалося корпоративною банківською карткою. АЗС видала чек РРО та оформила податкову накладну, зазначивши у графі «форма розрахунків» – «готівка». Чи правильно заповнено цей реквізит? Чи вважаються розрахунки карткою готівковими та відповідно чи поширюються на них обмеження в розмірі 10 000 грн., установлені для готівкових розрахунків між двома підприємствами?
Відповідно до п. 1 постанови Правління НБУ від 06.06.13 р. № 210 гранична сума розрахунків готівкою між підприємствами (підприємцями) протягом одного дня становить 10 000 грн.
Платіжна картка – це електронний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів із рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором (п. 1.27 Закону від 05.04.01 р. № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»).
Таким чином, якщо розрахунки здійснюються за допомогою платіжної картки (без отримання готівки), то кошти перераховуються безпосередньо з відповідного банківського рахунка підприємства (до якого відкрито картку). Тому такі розрахунки є безготівковими і вищезгадані обмеження щодо готівкових розрахунків до них не застосовуються.
Щодо правильності оформлення податкової накладної зазначимо таке. Згідно з п. 201.1 Податкового кодексу (далі – ПК) реквізит «форма розрахунків» не віднесено до обов’язкових.
Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), є для отримувача товарів/послуг підставою для включення сум ПДВ до податкового кредиту (п. 198.6 ПК).
Отже, якщо при поставці дизпалива підприємству АЗС склала податкову накладну та зареєструвала її в ЄРПН, то таке підприємство має право на податковий кредит. При цьому не має значення, що саме вказано в реквізиті «форма розрахунків» цієї накладної.
Водночас у наведеній ситуації при заповненні зазначеного реквізиту АЗС допустила помилку. Згідно з п. 192.1 ПК розрахунок коригування до податкової накладної складається також у разі виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Тобто постачальник (АЗС) на прохання підприємства може оформити розрахунок коригування до виписаної ним податкової накладної, у якому слід повторити всі правильно заповнені реквізити, а в рядку «форма розрахунків» зазначити «оплата з поточного рахунка». Табличну частину такого розрахунку коригування слід залишити незаповненою. Такий розрахунок слід зареєструвати в ЄРПН.
Коментарі до матеріалу