Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи застосовуються готівкові обмеження до карткових розрахунків?

Підприємство придбало на АЗС дизпаливо, за яке розрахувалося корпоративною банківською карткою. АЗС видала чек РРО та оформила податкову накладну, зазначивши у графі «форма розрахунків» – «готівка». Чи правильно заповнено цей реквізит? Чи вважаються розрахунки карткою готівковими та відповідно чи поширюються на них обмеження в розмірі 10 000 грн., установлені для готівкових розрахунків між двома підприємствами?

Відповідно до п. 1 постанови Правління НБУ від 06.06.13 р. № 210 гранична сума розрахунків готівкою між підприємствами (підприємцями) протягом одного дня становить 10 000 грн.

Платіжна картка – це електронний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів із рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором (п. 1.27 Закону від 05.04.01 р. № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»).

Таким чином, якщо розрахунки здійснюються за допомогою платіжної картки (без отримання готівки), то кошти перераховуються безпосередньо з відповідного банківського рахунка підприємства (до якого відкрито картку). Тому такі розрахунки є безготівковими і вищезгадані обмеження щодо готівкових розрахунків до них не застосовуються.

Щодо правильності оформлення податкової накладної зазначимо таке. Згідно з п. 201.1 Податкового кодексу (далі – ПК) реквізит «форма розрахунків» не віднесено до обов’язкових.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), є для отримувача товарів/послуг підставою для включення сум ПДВ до податкового кредиту (п. 198.6 ПК).

Отже, якщо при поставці дизпалива підприємству АЗС склала податкову накладну та зареєструвала її в ЄРПН, то таке підприємство має право на податковий кредит. При цьому не має значення, що саме вказано в реквізиті «форма розрахунків» цієї накладної.

Водночас у наведеній ситуації при заповненні зазначеного реквізиту АЗС допустила помилку. Згідно з п. 192.1 ПК розрахунок коригування до податкової накладної складається також у разі виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Тобто постачальник (АЗС) на прохання підприємства може оформити розрахунок коригування до виписаної ним податкової накладної, у якому слід повторити всі правильно заповнені реквізити, а в рядку «форма розрахунків» зазначити «оплата з поточного рахунка». Табличну частину такого розрахунку коригування слід залишити незаповненою. Такий розрахунок слід зареєструвати в ЄРПН.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали