Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи застосовуються готівкові обмеження до карткових розрахунків?

Підприємство придбало на АЗС дизпаливо, за яке розрахувалося корпоративною банківською карткою. АЗС видала чек РРО та оформила податкову накладну, зазначивши у графі «форма розрахунків» – «готівка». Чи правильно заповнено цей реквізит? Чи вважаються розрахунки карткою готівковими та відповідно чи поширюються на них обмеження в розмірі 10 000 грн., установлені для готівкових розрахунків між двома підприємствами?

Відповідно до п. 1 постанови Правління НБУ від 06.06.13 р. № 210 гранична сума розрахунків готівкою між підприємствами (підприємцями) протягом одного дня становить 10 000 грн.

Платіжна картка – це електронний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів із рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором (п. 1.27 Закону від 05.04.01 р. № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»).

Таким чином, якщо розрахунки здійснюються за допомогою платіжної картки (без отримання готівки), то кошти перераховуються безпосередньо з відповідного банківського рахунка підприємства (до якого відкрито картку). Тому такі розрахунки є безготівковими і вищезгадані обмеження щодо готівкових розрахунків до них не застосовуються.

Щодо правильності оформлення податкової накладної зазначимо таке. Згідно з п. 201.1 Податкового кодексу (далі – ПК) реквізит «форма розрахунків» не віднесено до обов’язкових.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), є для отримувача товарів/послуг підставою для включення сум ПДВ до податкового кредиту (п. 198.6 ПК).

Отже, якщо при поставці дизпалива підприємству АЗС склала податкову накладну та зареєструвала її в ЄРПН, то таке підприємство має право на податковий кредит. При цьому не має значення, що саме вказано в реквізиті «форма розрахунків» цієї накладної.

Водночас у наведеній ситуації при заповненні зазначеного реквізиту АЗС допустила помилку. Згідно з п. 192.1 ПК розрахунок коригування до податкової накладної складається також у разі виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Тобто постачальник (АЗС) на прохання підприємства може оформити розрахунок коригування до виписаної ним податкової накладної, у якому слід повторити всі правильно заповнені реквізити, а в рядку «форма розрахунків» зазначити «оплата з поточного рахунка». Табличну частину такого розрахунку коригування слід залишити незаповненою. Такий розрахунок слід зареєструвати в ЄРПН.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
04.07.2025
Як визначити базу обкладення ПДВ у разі продажу сільгосппродукції, закупленої у населення?
У статті розглянемо, як визначити базу обкладення ПДВ і заповнити податкову накладну, якщо сільгосппродукцію придбано у фізособи – неплатника ПДВ. Практична ситуація Сільгосппідприємство придбаває сільськогосподарську продукцію у фізосіб (зокрема, у фізосіб-підприємців, які не є платниками ПД...
02.07.2025
Вогнегасники та аптечки в автотранспорті й сільгосптехніці: обов’язкове оснащення та бухоблік
У статті розглянуто нормативні вимоги щодо забезпечення транспорту засобами безпеки, порядок їх придбання, оподаткування й відображення в бухгалтерському обліку. Наявність вогнегасника та аптечки в кожному транспортному засобі – це не лише вимога законодавства, а й елемент базової безпеки. Для...
24.06.2025
Ремонт орендованих основних засобів: обкладення ПДВ
Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, що орендують основні засоби (далі – ОЗ) (сільгосптехніку, будівлі тощо) та здійснюють їх ремонт чи поліпшення за згодою орендодавця. Із цієї статті ви дізнаєтеся: як обкладаються ПДВ операції з ремонту та поліпшення орендованих ОЗ. Для кого ця стат...
Кращі матеріали