Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Псування сільгосппродукції та загибель посівів: нюанси обкладення ПДВ

11.03.2019 1017 1 0

ПДВ: останні зміни в практичних ситуаціях

Сільське господарство – один із найбільш ризикованих видів діяльності. Адже результат господарювання великою мірою залежить від примхів природи. Із проблемою загибелі врожаю, псування вже зібраної сільгосппродукції як через недбалість, так і через форс-мажорні обставини стикається майже кожне сільгосппідприємство. У цій статті ми розглянемо порядок обкладення ПДВ операцій зі списання зіпсованої продукції та загиблих посівів.

Передусім зазначимо, що операція зі списання сільгосппродукції чи загиблих посівів не є об’єктом обкладення ПДВ, оскільки в даному випадку відсутня операція із постачання товарів/послуг (пп. 14.1.191, п. 185.1 ПК).

Проте виникає запитання: що робити в такому разі з вхідним ПДВ? Адже підприємство закуповувало в інших суб’єктів господарювання ТМЦ (насіння, добрива, паливо) та придбавало послуги (наприклад, з обприскування полів), які були використані для сівби та вирощування сільгосппродукції. І якщо такі ТМЦ/послуги були придбані у платників ПДВ, суму вхідного ПДВ було віднесено до податкового кредиту на підставі податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ПН, ЄРПН).

Так, згідно з пп. «г» п. 198.5 ПК у разі якщо придбані з ПДВ товари/послуги починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то такий платник повинен нарахувати на їхню вартість податкові зобов’язання з ПДВ (далі – ПЗ). Тобто метою нарахування таких ПЗ є коригування податкового кредиту, відображеного під час придбання товарів/послуг, використаних для вирощування сільгосппродукції та посівів.

Нагадаємо, господарською вважається діяльність особи, пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу (пп. 14.1.36 ПК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали