Псування сільгосппродукції та загибель посівів: нюанси обкладення ПДВ
ПДВ: останні зміни в практичних ситуаціях
Сільське господарство – один із найбільш ризикованих видів діяльності. Адже результат господарювання великою мірою залежить від примхів природи. Із проблемою загибелі врожаю, псування вже зібраної сільгосппродукції як через недбалість, так і через форс-мажорні обставини стикається майже кожне сільгосппідприємство. У цій статті ми розглянемо порядок обкладення ПДВ операцій зі списання зіпсованої продукції та загиблих посівів.
Передусім зазначимо, що операція зі списання сільгосппродукції чи загиблих посівів не є об’єктом обкладення ПДВ, оскільки в даному випадку відсутня операція із постачання товарів/послуг (пп. 14.1.191, п. 185.1 ПК).
Проте виникає запитання: що робити в такому разі з вхідним ПДВ? Адже підприємство закуповувало в інших суб’єктів господарювання ТМЦ (насіння, добрива, паливо) та придбавало послуги (наприклад, з обприскування полів), які були використані для сівби та вирощування сільгосппродукції. І якщо такі ТМЦ/послуги були придбані у платників ПДВ, суму вхідного ПДВ було віднесено до податкового кредиту на підставі податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ПН, ЄРПН).
Так, згідно з пп. «г» п. 198.5 ПК у разі якщо придбані з ПДВ товари/послуги починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то такий платник повинен нарахувати на їхню вартість податкові зобов’язання з ПДВ (далі – ПЗ). Тобто метою нарахування таких ПЗ є коригування податкового кредиту, відображеного під час придбання товарів/послуг, використаних для вирощування сільгосппродукції та посівів.
Нагадаємо, господарською вважається діяльність особи, пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу (пп. 14.1.36 ПК).
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року