Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Невчасно оформили податкову накладну на послуги від нерезидента: які наслідки?

Сільгосппідприємство в березні отримало консультаційні послуги від нерезидента щодо організації та ведення сільгоспвиробництва, однак податкову накладну на такі послуги не оформило. Помилка була виявлена в червні. Як її виправити та в якому періоді в сільгосппідприємства виникне право на податковий кредит за зазначеними послугами?

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. Місцем постачання, зокрема, консультаційних послуг уважається місце, у якому їх отримувач зареєстрований як суб’єкт господарювання (пп. «б» п. 185.1, пп. «в» п. 186.3 Податкового кодексу, далі – ПК). Отже, консультаційні послуги, отримані від нерезидента, є об’єктом обкладення ПДВ.

Базою оподаткування таких послуг є їх договірна (контрактна) вартість, яка перераховується в національну валюту за валютним (обмінним) курсом НБУ на дату виникнення податкових зобов’язань (п. 190.2 ПК). При цьому податкові зобов’язання виникають на дату першої з подій: або на дату списання коштів із банківського рахунка платника податку в оплату послуг, або на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом (п. 187.8 ПК).

Нараховувати та сплачувати ПДВ за послугами, отриманими від нерезидента, місцем постачання яких є територія України, повинен отримувач таких послуг (п. 180.2 ПК). Тобто сільгосппідприємство повинне було в періоді отримання послуг від нерезидента, тобто в березні (на дату оформлення відповідного акта або на дату передоплати) оформити податкову накладну на таку операцію та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Якщо в березні цього не було зроблено, то таку податкову накладну слід оформити в періоді виявлення помилки, але датою виникнення податкового зобов’язання (тобто відповідною датою березня 2015 року, якою у платника виникли податкові зобов’язання за операцією з отримання послуг від нерезидента), та зареєструвати в ЄРПН. При цьому сільгосппідприємству доведеться сплатити штраф за невчасну реєстрацію податкової накладної згідно з п. 1201.1 ПК, адже за такою податковою накладною виникатиме право на відображення податкового кредиту в самого сільгосппідприємства.

Після оформлення зазначеної податкової накладної сільгосппідприємство повинне скласти та подати уточнюючий розрахунок до загальної декларації з ПДВ за березень, збільшивши в ньому суму податкових зобов’язань із ПДВ (ряд. 7).

Згідно з п. 198.2 ПК датою виникнення права на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту для операцій із постачання послуг нерезидентом на митній території України є дата складення отримувачем таких послуг податкової накладної, за умови реєстрації такої податкової накладної в ЄРПН.

Тобто в наведеній ситуації право на податковий кредит у сільгосппідприємства виникне лише в періоді реєстрації накладної на послуги, отримані від нерезидента, у ЄРПН, але не пізніше ніж через 180 календарних днів із дати складення податкової накладної (п. 198.6 ПК). При цьому слід звернути увагу, що якщо зазначені послуги призначені для використання в сільгоспдіяльності, то податковий кредит відображається в рядку 12.1.1 спецрежимної декларації з ПДВ.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали