Для кого ця стаття: для юридичних осіб, які мають у власності об’єкти житлової та нежитлової нерухомості.
Об'єкт оподаткування
У ст. 181 Цивільного кодексу зазначено, що до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Об’єктом оподаткування податком на нерухомість, відмінну від земельної ділянки (далі – податок на нерухомість), є об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки (пп. 266.2.1 Податкового кодексу, далі – ПК).
Об’єкти житлової нерухомості – це будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки (пп. 14.1.129 ПК). Будівлі, віднесені до житлового фонду, поділяються на такі типи:
Відповідно до пп. 14.1.1291 ПК об’єкти нежитлової нерухомості – це будівлі, приміщення, не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють:
Що не є об'єктом оподаткування та пільги
Не є об’єктом оподаткування (пп. 266.2.2 ПК):
Нормами ПК пільг зі сплати податку на нерухомість для юридичних осіб не передбачено. Однак згідно з пп. 266.4.2 ПК сільські, селищні, міські ради можуть установлювати пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, релігійних організацій України,
Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості відомості стосовно наданих ними пільг.
Отже, перед поданням звіту з податку на нерухомість рекомендуємо звернутися до органу місцевого самоврядування за місцем розташування відповідних об’єктів за уточненням пільг та ставок цього податку.
База та ставка оподаткування
Згідно з пп. 266.3.1 ПК базою обкладення податком на нерухомість є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його часток.
Юридичні особи (на відміну від фізичних, яким базу оподаткування обчислює орган ДФС) повинні самостійно обчислити базу оподаткування виходячи з об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у їх власності. Підставою для такого обчислення є загальна площа кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такі об’єкти (пп. 266.3.3 ПК).
Відповідно до пп. 266.5.1 ПК ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості в розмірі, що не перевищує 2 % розміру мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 м2 бази оподаткування.
Однак на 2015 рік ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості не можуть перевищувати 1 % мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 м2 для об’єктів нежитлової нерухомості (п. 33 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).
Нагадаємо, що на 01.01.15 р. мінімальна зарплата становить 1 218 грн. Отже, податок за 1 м2 житлової нерухомості не повинен перевищувати 24,36 грн., а за 1 м2 нежитлової нерухомості – 12,18 грн.
Звітність та сплата
Відповідно до пп. 266.6.1 ПК базовий податковий (звітний) період зі сплати податку на нерухомість дорівнює календарному року.
Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – декларація) з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (пп. 266.7.5 ПК).
Декларація щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості подається юридичною особою – платником протягом 30 календарних днів із дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, у якому виникло право власності на такий об’єкт.
У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період із 1 січня цього року до початку того місяця, у якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, у якому виникло право власності (пп. 265.8.1 ПК).
Форму декларації затверджено наказом Мінфіну від 01.07.14 р. № 735. Однак у ній передбачено лише графи для відображення показників житлової нерухомості, оскільки минулого року нежитлова нерухомість не була об’єктом оподаткування. Нової ж форми, яка б ураховувала зміни до ПК, що набули чинності з 01.01.15 р., на сьогодні ще не затверджено.
У зв’язку з цим ДФС у своєму листі від 28.01.15 р. № 2444/7/99-99-17-04-01-17 «Про внесення змін до порядку адміністрування майнових податків» «дозволила» юридичним особам при звітуванні з податку на нерухомість використовувати вищевказану форму декларації. При цьому в разі наявності в платника об’єктів нежитлової нерухомості в графі 2 «Тип об’єкта житлової нерухомості» слід зазначити «3 – інше», а в графі 3 «Загальна площа об’єкта житлової нерухомості» – загальну площу об’єкта нежитлової нерухомості.
Юридичні особи сплачують податкове зобов’язання за звітний рік авансовими внесками щокварталу до 30-го числа місяця, що настає за звітним кварталом (пп. «б» пп. 266.10.1 ПК). Тобто податок за I квартал 2015 року слід сплатити до 30 квітня цього року.
Податок сплачується за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування та зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу (пп. 266.9.1 ПК).