Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як задокументувати та оподаткувати загибель та пересів сільгоспкультур

12.05.2020 3970 2 6

Несприятливі для озимих посівів погодні умови (аномально тепла зима, весняні заморозки, посуха, вітри) призвели до того, що в багатьох регіонах України значно постраждали такі посіви. Деякі з них доведеться повністю списати, а деякі досіяти або пересіяти. Тож у цій статті розглянемо, як документально оформити та відобразити в бухобліку операції із загибелі сільгоспкультур, а також чи треба нараховувати при цьому ПДВ.

Насамперед зазначимо, що для обстеження посівів і прийняття рішення щодо їх подальшої долі (списання загиблих посівів, пересів, досівання) на підприємстві наказом керівника слід створити спеціальну комісію. До її складу можуть входити як працівники підприємства, так і представники інших органів (за необхідності), наприклад страхової компанії, якщо посіви були застраховані. Якщо буде вирішено оформити сертифікат про форс-мажорні обставини (для чого він потрібен, див. розділ «ПДВ»), то треба залучити також представника або комісію із райдержадміністрації.

Спеціальна комісія, створена на підприємстві, має обстежити посіви, оцінити їх стан, з’ясувати причини загибелі та надати рекомендації щодо подальшого їх використання чи списання та вжиття додаткових технологічних заходів. Результат своєї роботи комісія оформляє актом обстеження та списання посівів (далі – акт).

Типової форми такого акта законодавством не передбачено, тож він складається у довільній формі, але має містити всі обов’язкові для первинного документа реквізити, передбачені ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996). Також в акті рекомендуємо навести такі дані: склад комісії, що обстежувала посіви, координати поля або його номер, вид культури, площу, на якій загинули культури, ступінь їх загибелі та рекомендації щодо подальших дій (див. зразок 1).

Після обстеження комісія може рекомендувати:

  • якщо посіви повністю загинули – переорати землю і залишити під паром або пересіяти її новою культурою. У такому разі посіви доведеться повністю списати;
  • якщо посіви постраждали частково – продовжувати їх вирощування або досіяти (внести додаткову порцію насіння).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали