Загибель посівів: які наслідки з ПДВ?
21.04.2015 1533 0 0
У сільгосппідприємства – суб’єкта спецрежиму з ПДВ частково загинули посіви. Які наслідки з ПДВ це матиме?
Податковий кредит звітного періоду складається із сум ПДВ, нарахованих (сплачених) платником податку у зв’язку із придбанням або виготовленням товарів (у т. ч. при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку (п. 198.3 Податкового кодексу, далі – ПК).
Однак згідно з пп. «г» п. 198.5 ПК платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання та скласти податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми ПДВ було включено до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Зазначені податкові накладні слід скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних. Базою для зазначеного нарахування податкового зобов’язання за товарами/послугами є вартість їх придбання (п. 189.1 ПК).
Отже, у податковому періоді, коли загинули посіви (оформлено відповідний акт), сільгосппідприємство має скласти податкову накладну на «умовний продаж» товарів/послуг, які було придбано для таких посівів (наприклад, насіння, паливо тощо) та за якими було сформовано податковий кредит. Адже такі витрати вже не можуть уважатися використаними в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.
Податкові зобов’язання, нараховані за такою податковою накладною, відображаються в рядку 1.1 спецрежимної декларації з ПДВ (0121–0123). У Розшифровках податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток Д5) такі податкові зобов’язання слід зазначити в рядку «Інші».
Слід також звернути увагу, що при обчисленні питомої ваги сільгосппродукції в загальній сумі постачань сільгосппідприємства (додаток 9) операції з «умовного постачання» не враховуються. Це передбачено у примітці до формули для розрахунку такої питомої ваги, наведеної в п. 13 розд. III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.14 р. № 966.
Нагадаємо: якщо на полі, де загинули посіви, висіватиметься нова культура, то витрати слід розподілити на повторювані та неповторювані. Повторювані – це витрати, які при пересіві поля будуть понесені повторно (обробіток ґрунту, насіння тощо). Неповторювані – це витрати, які не потрібно нести повторно при пересіві (наприклад, вартість добрив).
Вищезгадане коригування ПДВ слід здійснювати лише щодо повторюваних витрат (якщо відповідні товари та послуги, що увійшли до таких витрат, придбавалися з ПДВ).
Коментарі до матеріалу