Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Єдинник четвертої групи передає землю в оренду: хто платить податок?

Фермерське господарство – платник єдиного податку (далі – ЄП) четвертої групи має у власності земельну ділянку, яку передає в оренду іншому сільгосппідприємству. Чи повинне фермерське господарство зменшити собі базу обкладення ЄП четвертої групи? Чи повинне воно сплачувати податок на землю щодо такої ділянки?

Як відомо, об’єктом оподаткування для платників ЄП четвертої групи є площа сільгоспугідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільгосптоваровиробника або надана йому в користування, у тому числі на умовах оренди. При цьому права власності/користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства (п. 2921.1 Податкового кодексу, далі – ПК).

Відповідь на запитання, чи має фермерське господарство сплачувати ЄП четвертої групи за землю, яку воно передало в оренду, залежить від того, чи є орендодавець також платником цього податку.

Так, згідно з пп. 295.9.6 ПК платники ЄП четвертої групи у разі надання сільгоспугідь та/або земель водного фонду в оренду іншому платникові цього податку враховують орендовану площу земельних ділянок у своїй декларації. У декларації орендаря така земельна ділянка не враховується. Тобто в такому разі орендодавцю нічого коригувати не потрібно.

Якщо ж земля передається сільгосппідприємству, яке не є платником ЄП четвертої групи, то фермерське господарство повинне (пп. 295.9.5 ПК):

  • уточнити суму податкових зобов’язань з податку на період починаючи з дати набуття (втрати) такого права до останнього дня податкового (звітного) року;
  • подати протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним періодом, декларацію з уточненою інформацією про площу земельної ділянки, а також відомості про наявність земельних ділянок та їх нормативну грошову оцінку;

Щодо сплати земельного податку зазначимо таке. Згідно з п. 297.1 ПК платники ЄП четвертої групи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема, з податку на майно (у частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються такими платниками для ведення сільгосптоваровиробництва.

Тобто платник ЄП четвертої групи звільняється від сплати земельного податку щодо власної земельної ділянки, якщо він використовує її (безпосередньо сам) для ведення сільгосптоваровиробництва. Якщо ж він передає таку ділянку в оренду (як платнику ЄП четвертої групи, так і неплатнику цього податку), то втрачає зазначену пільгу й має нарахувати та сплатити земельний податок.

Сплачувати земельний податок слід починаючи з податкового періоду, у якому відбувся перехід права користування цією ділянкою до орендаря. Для цього слід подати звітну декларацію за відповідний період, якщо фермерське господарство ще не звітувало з цього податку в поточному році, або уточнюючу, якщо звітність з цього податку вже подавалася на початку року.

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали