Що є фінансовим результатом для власника?
«Шлях парадоксів – це шлях істини», – зауважив одного разу Оскар Уайльд. У сучасному бухгалтерському обліку також існує низка парадоксів. І один із них такий: прибуток є, а грошей немає. Ідеться про випадки, коли фінансова звітність репрезентує прибуток від діяльності підприємства за звітний період, а коштів на рахунках – значно менше, ніж величина прибутку. Тож чи можна звітність, складену за прописаними нормативними документами правилами, уважати достовірною із позиції власника для потреб управління? Повністю це зробити неможливо через те, що самій бухгалтерській методології притаманні певні парадокси. Вони об’єктивні, їх треба знати, розуміти і брати до уваги.
У цій статті ми надамо відповіді на такі основні запитання:
- чому прибуток не є фінансовим результатом для власника;
- що є фінансовим результатом для власника;
- як розрахувати показники вільних грошових потоків?
Розглянемо доволі стандартну ситуацію: бухгалтер, склавши річну звітність, ознайомлює з нею директора (власника). Одразу виникає низка запитань на кшталт: звідки ця цифра і що вона означає? Послуговуючись незрозумілими для співрозмовників термінами, бухгалтер намагається пояснити суть викладеного у звіті, але марно. Тут можна зрозуміти обидві сторони. Бухгалтер у своїй роботі керується законами, постановами та іншими нормативно-правовими документами, його дії чітко регламентовані, відповідно він і висловлюється. Натомість усі кроки керівництва диктуються поточною ситуацією і мають на меті отримання економічного зиску в майбутньому. Такою є управлінська логіка: на підставі фактичних показників потрібно передбачити і спрогнозувати майбутні події. А для того щоб це зробити, слід правильно розуміти бухгалтерські цифри.
Чому прибуток є, а грошей немає? Де гроші? Багато підприємців не розуміють цієї ситуації. На умовних прикладах покажемо загальні прояви цього парадоксу.
Приклад 1
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року