Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Знищення документів: як правильно здійснити

Із цієї статті ви дізнаєтесь:

  • коли та як правильно знищувати первинні документи;
  • як відобразити витрати на знищення документації в бухобліку.

Запитання – відповіді

Які бухгалтерські документи можна знищити?

Знищенню підлягають бухгалтерські документи, що не належать до Національного архівного фонду (далі – НАФ) та за якими закінчились строки зберігання [передбачені п. 44 Податкового кодексу (далі – ПК) та Переліком типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженим наказом Мін’юсту від 12.04.12 р. № 578/5 (далі – Перелік 578)].

Знищення неревізованих (неперевірених) фінансових і бухгалтерських документів не допускається (Перелік № 578, лист Державної архівної служби від 03.07.13 р. № 01.2/2629).

Як правильно здійснити та задокументувати знищення документів?

Загальноприйнятий такий порядок документування операцій зі знищення документів після завершення строку їх зберігання.

Етап 1. На підприємстві здійснюють відбір документів, строки зберігання яких закінчилися, і складають у двох примірниках описи справ та акт про вилучення цих документів для знищення (за формою, наведеною в додатку 15 до Правил, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.15 р. № 1000/5, далі – Правила № 1000) (п. 1 гл. 3 розд. V Правил № 1000).

Зверніть увагу: до акта можна включати лише ті справи, строк зберігання яких минув 1 січня року, у якому складається акт. Так, справа зі строком зберігання 5 років, закінчена в липні 2016 року, може бути включена до акта не раніше 1 січня 2022 року.

Етап 2. Оформлені належним чином описи справ та акти про вилучення та знищення документів передають на розгляд експертній комісії підприємства.

Етап 3. Затверджені експертною комісією акти разом із описами справ передають на розгляд експертно-перевірочної комісії державної архівної установи (далі – ЕПК).

Етап 4. Після схвалення актів ЕПК описи та акти затверджуються керівником підприємства.

Етап 5. Для знищення справи передаються організаціям, які займаються переробкою вторинної сировини. При цьому складають накладні, де вказують вагу макулатури, яка передається на переробку (у подальшому номер накладної, дата здавання на переробку та вага макулатури наводяться в акті на знищення).

Якщо обсяги є незначними – до 20 кг (див. лист Держкомархівів від 20.04.10 р. № 795/072), то документацію, що підлягає знищенню, можна спалити, про що слід зазначити в акті на знищення.

Як відобразити в бухобліку операції з макулатурою, отриманою від знищення документів?

Попри те що макулатура є вторинною сировиною, отриманою від вилучення документів, підприємство має визнати її активом за умови, що її використання, як очікується, приведе до отримання економічних вигід у майбутньому (п. 3 ст. 1 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Відповідно до Державного класифікатора ДК 005-96, затвердженого наказом Держстандарту від 29.02.96 р. № 89, макулатура – це відходи. Керуючись ст. 4 НП(С)БО 9 «Запаси», їх слід віднести до групи запасів і оцінити за чистою вартістю реалізації (якщо вони призначені для реалізації).

Відходи, щодо яких реалізація та/або використання у виробничому процесі не передбачається, активом не визнаються. Витрати на їх утилізацію включаються до інших операційних витрат (п. 2.13 Методичних рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.07 р. № 2).

Що з ПДВ у разі передання застарілої документації як макулатури?

За п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПК тимчасово до 1 січня 2022 року від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.  На таку операцію складається в установленому порядку податкова накладна з поміткою «Без ПДВ», яка підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН. Та проведення такої пільгової операції може загрожувати компенсуючими податковими зобов'язаннями за п. 198.5 ПК (якщо при придбанні паперу було право на податковий кредит. Але, як правило, в документації неможливо ідентифікувати цей момент, адже серед неї є і документи від контрагентів, тай базу визначити нереально) чи розподілом за ст. 199 ПК (щоправда, якщо частка пільгової поставки у  загальному обсязі дуже мала то розподілу не буде, бо частку рахуємо з двома знаками після коми).

Приклад

На підприємстві здійснили відбір бухгалтерської документації, строки зберігання якої закінчилися. На підставі належним чином оформленого акта про вилучення для знищення документи здано в переробку заготівельній організації.

У бухобліку підприємства ця операція відображається таким чином:

(грн.)


з / п

Зміст операції

Первинні документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

1

Оприбутковано макулатуру за чистою вартістю реалізації

Акт про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ*,бухгалтерська довідка

209

719

300

2

Списано собівартість макулатури, відвантаженої переробному підприємству

Приймально-здавальна накладна

943

209

300

3

Нараховано дохід (виручку) від реалізації макулатури

361

712

300

4

Отримано оплату за здану макулатуру

Банківська виписка

311

361

300

* Додаток 15 до Правил № 1000.

Висновки

  1. Первинна бухгалтерська та інша документація після спливу строків зберігання підлягає знищенню за умови завершення перевірки контролюючими органами з питань дотримання податкового законодавства. При цьому знищення документів, не внесених до НАФ, відбувається після узгодження та затвердження відповідних актів експертно-перевірочною комісією державної архівної установи.
  2. Залежно від ваги документації вона може бути знищена шляхом: спалювання (до 20 кг); передачі спеціалізованому на переробці вторсировини підприємству (понад 20 кг).
  3. Макулатуру, що утворилась у результаті списання документації, слід визнати активом (субрахунок 209 «Інші матеріали») за умови, що її використання, як очікується, приведе до отримання економічних вигід у майбутньому, та оцінити за чистою вартістю реалізації. Витрати та доходи, пов’язані з реалізацією макулатури переробній організації, відображаються за загальним порядком відповідно до НП(С)БО 16 «Витрати» та НП(С)БО 15 «Дохід».
Таблиця_знищення документів.doc
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 2
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
02.04.2025
Тара для готової продукції: бухгалтерський облік
Кожне сільськогосподарське підприємство хоча б раз стикалося з питанням обліку тари. Вона може використовуватися як для пакування готової продукції, так і для зберігання та транспортування товарно-матеріальних цінностей. А підприємство може бути як продавцем, що реалізує продукцію в тарі, так і поку...
05.03.2025
Коли вводити в експлуатацію фруктові та ягідні сади?
Сільгосппідприємство висадило фруктові та ягідні сади. Витрати на їх закладання обліковуються на субрахунку 155. Коли можна ввести їх в експлуатацію та почати нараховувати амортизацію, розглянемо в цій консультації. Сільгосппідприємство висадило фруктові та ягідні сади. Витрати на їх закладання облі...
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
05.05.2025
Чи можна продати багаторічні насадження без передачі прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані?
На земельном участке были заложены многолетние насаждения. Может ли фермерское хозяйство приобрести отдельно эти насаждения по договору купли-продажи, не получая прав на земельный участок, на котором они расположены? Фермерським господарствам На земельній ділянці було закладено багаторічні насаджен...
10.04.2025
Як оскаржити індивідуальну податкову консультацію: практичні поради
Індивідуальна податкова консультація (далі – ІПК) є важливим інструментом взаємодії між платником податків і контролюючим органом, який має забезпечити передбачуваність і стабільність податкових правовідносин. Проте на практиці трапляються випадки, коли видана ІПК суперечить нормам податкового...
07.04.2025
Підприємство здає в оренду частину приміщення: як оформити договір, подати форму № 20-ОПП і що з податком на нерухомість?
На практиці нерідко виникають ситуації, коли підприємство планує здати в оренду лише частину приміщення (складу, ангару тощо). Однак у таких випадках виникає низка запитань, зокрема: як правильно зазначити в договорі оренди, що в користування передається саме частина приміщення; чи потрібно пода...
Кращі матеріали