Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Облікова політика та організація бухобліку на сільгосппідприємствах

У зв’язку зі специфікою сільгоспвиробництва організація бухобліку на підприємствах агропромислового комплексу має свої нюанси. Основною відмінністю сільськогосподарських підприємств від інших підприємств є використання особливого виду активів – біологічних активів (далі – БА) – та отримання від них сільгосппродукції. Ці та деякі інші фактори впливають на організацію та ведення бухгалтерського обліку. Саме про це й ітиметься в даній консультації.

Визначення і види БА та сільгосппродукції

Сільгоспвиробництво нерозривно пов’язане з використанням БА. Порядок їх обліку регулюють П(С)БО 30 «Біологічні активи», Методрекомендації № 132 та Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджені наказом Мінфіну України від 29.12.06 р. № 1315 (далі – Методрекомендації № 1315).

Нагадаємо, БА – це тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові БА, а також приносити в інший спосіб економічні вигоди (п. 4 П(С)БО 30). Тобто в галузі рослинництва БА є посіви та насадження сільгоспкультур (зернових, технічних, кормових, плодові та фруктові дерева, виноградники, ягідники тощо). У тваринництві до БА відносять сільськогосподарських тварин: велику рогату худобу, свиней, овець, птицю, кролів, рибу, бджіл тощо.

Залежно від тривалості виробничого процесу та періоду отримання сільгосппродукції БА поділяють на два види:

  • поточні – активи, що здатні давати сільгосппродукцію або в інший спосіб приносити економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців. У рослинництві це зернові, кормові, технічні та інші однорічні культури, у тваринництві – молодняк худоби та тварини на відгодівлі;
  • довгострокові – активи, що дають сільгосппродукцію та/або додаткові БА протягом періоду, що перевищує 12 місяців. У рослинництві це багаторічні насадження, у тваринництві – робоча та продуктивна худоба. У рослинництві довгострокові БА, які ще не здатні плодоносити, відносять до незрілих.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали