Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Облік реалізації товарів на підприємствах оптової і роздрібної торгівлі в Україні, повернення гарантійного товару

04.09.2019 5019 0 0

Як відкрити торгівлю: документи, процедура, бухоблік і розрахунки

При реалізації товарів підприємства торгівлі відображають у бухобліку:

  • дохід (у т. ч. сума ПДВ) – на субрахунку 702 «Дохід від реалізації товарів»;
  • списання собівартості товарів – за дебетом субрахунка 902 «Собівартість реалізованих товарів» і кредитом субрахунка 281 «Товари на складі» або кредитом субрахунка 282 «Товари в торгівлі». Одночасно із записом Дт 902 – Кт 282 на суму торговельної націнки робиться проведення Дт 285 «Торговельна націнка» – Кт 282 або Дт 282 – Кт 285 (методом «сторно»);
  • списання суми транспортно-заготівельних витрат (далі – ТЗВ), якщо вона обліковувалася на окремому однойменному субрахунку 289.

Оцінку вартості реалізованих товарів підприємства торгівлі можуть здійснити за допомогою одного з методів, наведених у п. 16 П(С)БО 16:

  • ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів. Однак на практиці цей метод практично не використовується підприємствами торгівлі через велику кількість однакових товарів і різноманітний асортимент;
  • середньозваженої собівартості;
  • собівартості перших за часом надходження запасів (метод ФІФО);
  • ціни продажу. Цей метод може застосовуватися торговельними роздрібними підприємствами, які мають значну та змінну номенклатуру товарів із приблизно однаковим рівнем торговельної націнки. Правда, за умови, що інші методи оцінки вибуття запасів застосовувати недоцільно (п. 22 П(С)БО 9).

Приклади розрахунку вартості вибуття запасів за методами оцінки їх вибуття наведено в додатку 1 до Методрекомендацій № 2.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали