Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Придбання сільгосптехніки та використання нерозподіленого прибутку: чи є взаємозв’язок?

Чи може сільгосппідприємство – платник єдиного податку четвертої групи – відобразити в бухобліку операції із придбання сільгосптехніки за рахунок нерозподіленого прибутку?

Принципи бухгалтерського обліку використання нерозподіленого прибутку однакові для всіх юридичних осіб, у тому числі для малих підприємств (детальніше – див. «Трактор придбано у кредит: як обліковувати витрати на сплату відсотків та страхування КАСКО?»). Для цього застосовують субрахунок 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді», де відображають розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), відрахування в резервний капітал та інше використання прибутку в поточному періоді. Сальдо на цьому субрахунку в кінці року закривається в кореспонденції із субрахунками 441 «Прибуток нерозподілений» та/або 442 «Непокриті збитки».

Що стосується придбання сільгосптехніки, як і інших основних засобів (далі – ОЗ), то їх джерелом є вільні грошові кошти на розрахунковому рахунку, а не умовний результат, який відображається на рахунку 44.

Тобто в разі придбання об’єкта ОЗ роблять записи:

  • на вартість придбання: Дт 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів» – Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»;
  • на суму, сплачену постачальнику: Дт 631 – Кт 311 «Поточні рахунки в національній валюті».

Отже, згідно із чинною методикою бухгалтерського обліку не можна відобразити придбання сільгосптехніки безпосередньо за рахунок нерозподіленого прибутку.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали