Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Показник EBITDA: як і коли використовувати

22.01.2019 3345 0 2

Абревіатура «EBITDA» широко увійшла в лексику українського бізнесу на початку 2000-х. У світі цей показник почав набувати популярності з 1980-х. Розглянемо, чим він заслужив поширеності, як його розрахувати й використовувати в роботі, які його переваги та недоліки.

Отже, EBITDA – це універсальний показник операційного результату діяльності підприємства. Використовується він у Звіті про прибутки та збитки (Profit & Loss Statement) як додатковий розрахунковий показник і демонструє прибуток компанії від звичайної операційної діяльності до витрат на банківські відсотки, податки та амортизацію.

Абревіатура EBITDA, власне, і розкриває сенс показника – Earnings Before Interest, Tax, Depreciation, Amortization, що в перекладі з англійської означає «заробіток до відсотків банку, податків і амортизації».

EBITDA не є показником, описаним у міжнародних стандартах бухгалтерського обліку (IFRS), а так само і в американських загальноприйнятих принципах бухгалтерського обліку (US GAAP). Це розрахунковий показник, який компанії розкривають у звітах на власний вибір. В українській практиці є згадка про нього в наказі Мінфіну від 14.07.16 р. № 616 «Про затвердження Порядку проведення оцінки фінансового стану потенційного бенефіціара інвестиційного проекту, реалізація якого передбачається на умовах фінансової самоокупності, а також визначення виду забезпечення для обслуговування та погашення позики, наданої за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій, обслуговування якої здійснюватиметься за рахунок коштів бенефіціара». У цьому нормативно-правовому акті EBITDA розраховується як відношення фінансового результату від операційної діяльності (до нарахування амортизації) до чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та інших операційних доходів. Для суб'єктів малого підприємництва коефіцієнт розраховується без урахування амортизації.

Розглянемо гіпотетичний приклад двох компаній і розрахуємо для них значення EBITDA на основі спрощеного звіту, але типового для компаній, які використовують IFRS або US GAAP.

Приклад

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали