Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Переведення незрілих насаджень до складу зрілих

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як правильно вести облік зрілих (плодоносних) багаторічних насаджень у садівництві.

Після того як незрілі насадження досягають експлуатаційного віку, тобто товарного плодоносіння, їх переводять до складу зрілих (плодоносних) (докладніше про визначення стадії незрілості читайте в статті «Облік незрілих насаджень у садівництві»).

Переведення здійснюється комісією, яка призначається наказом керівника підприємства, та оформляється Актом приймання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) і передачі їх в експлуатацію (сільгоспоблік, форма № ДБАСГ-1, наведена в додатку до Методичних рекомендацій, затверджених наказом Мінагрополітики від 21.02.08 р. № 73). Підписаний членами комісії акт затверджується керівником підприємства і передається матеріально відповідальною особою до бухгалтерії. Цей акт з позначкою «уведено в експлуатацію» додається до акта, складеного раніше для незрілих насаджень.

На підставі акта за формою № ДБАСГ-1 (при оцінці за справедливою вартістю ще й акта про її визначення) бухгалтерія відображає в обліку переведення незрілих насаджень до складу плодоносних. Залежно від подальшого методу їх оцінки сума, що накопичилася за дебетом субрахунка 165 (за незрілими насадженнями, які оцінюються за справедливою вартістю) або 166 (за незрілими насадженнями, які оцінюються за первісною вартістю), списується:

  • або на субрахунок 161 – при оцінці насаджень за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані в місці продажу витрати (якщо таку вартість можна достовірно визначити). Подальший їх облік ведеться згідно з П(С)БО 30 «Біологічні активи»,
  • або на субрахунок 162 – при оцінці та веденні обліку за первісною вартістю (якщо справедливу вартість визначити неможливо). Подальший облік насаджень здійснюється згідно з П(С)БО 7 «Основні засоби».

Усі витрати на утримання плодоносних багаторічних насаджень, прийнятих в експлуатацію, формують собівартість сільгосппродукції, отриманої від таких насаджень, і відображаються за дебетом відповідного субрахунка рахунка 23 «Виробництво».

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали