У консультації розглянемо порядок відображення в обліку експортних операцій на прикладі ситуації, з якою часто доводиться стикатися сільгосппідприємствам – експортерам зерна власного виробництва.
СИТУАЦІЯ
Згідно з експортним контрактом із нерезидентом сільгосппідприємство повинно поставити 100 т зерна пшениці власного виробництва за ціною 150 дол. США/т (відповідає звичайній ціні) на суму 15 000 дол. США.
Для відправлення на експорт у залізничні вагони було завантажено 100 т зерна. Після доставки зерна в порт, його перевантаження в порту із залізничних вагонів на судно та відбору проб для фітосанітарного контролю була виявлена недостача 2 т зерна (не з вини перевізника) первісною вартістю 3 000 грн/т на суму 6 000 грн. У підсумку було задекларовано та відправлено нерезиденту 98 т зерна.
Відповідно до контракту нерезидент сплатив авансом за 100 т зерна 15 000 дол. США, претензію про недопостачання сільгосппідприємству не пред'являє, повернення грошей за недопоставлене зерно не вимагає.
Подання експортної митної декларації
Митне оформлення здійснюється в місцях розташування відповідних підрозділів митних органів (ст. 247 МК). Товари декларуються шляхом подання митному органу митної декларації (далі – МД) на бланку єдиного адміністративного документа (п. 2 Положення № 450).
Для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна (ст. 83 МК):