Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дорогі запчастини для трактора: основний засіб чи запаси?

У процесі експлуатації трактор, як і будь-яка інша сільськогосподарська техніка, може ламатися. Для ремонту потрібно придбати необхідні запчастини й установити їх на трактор. З урахуванням зростання цін за останні роки вартість таких запчастин може бути дуже високою. Чи варто бухгалтеру для відображення в обліку ремонту прив’язуватися до вартості запчастин? Розберемося із цим, проаналізувавши конкретну ситуацію.

Ситуація
Сільгосппідприємство – платник єдиного податку четвертої групи придбаває запчастини для тракторів. Строк експлуатації запчастин – більше року, їх вартість перевищує 2 500 грн., а іноді досягає і 200 000 грн. Як класифікувати запчастини в обліку: як основний засіб (далі – ОЗ) чи як запаси? Як правильно відобразити операції із заміни запчастин на тракторі в бухгалтерському обліку?

Що говорять стандарти бухобліку

Звернемося до п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби», у якому зазначено таке:

  • об’єкт визнається ОЗ, якщо очікуваний строк його корисного використання (експлуатації) перевищує рік;
  • до об’єкта ОЗ може відноситися відокремлений комплекс конструктивно з’єднаних предметів однакового або різного призначення, які мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, у результаті чого кожний предмет може виконувати свої функції, а комплекс – певну роботу тільки як комплекс, а не самостійно. Водночас якщо один об’єкт ОЗ складається із частин із різним строком корисного використання, то кожна з них може визнаватися в бухобліку як окремий (самостійний) об’єкт ОЗ.

Тобто при різних строках корисного використання складових частин об’єкта (трактора) підприємство має право, але не зобов’язане, обліковувати їх як окремі об’єкти ОЗ. Тому якщо купується така запчастина, як, наприклад, двигун, який має індивідуально визначений ресурс експлуатації (залежно від пробігу), то підприємство може:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали