Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Часткова ліквідація багаторічних насаджень

13.06.2018 994 0 2

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як правильно відобразити в обліку часткову ліквідацію багаторічних насаджень та як її оформити документально.

У діяльності сільгосппідприємств, що займаються садівництвом, можливі випадки, коли до закінчення запланованого строку експлуатації багаторічних насаджень (далі – БН) внаслідок хвороби чи пошкодження шкідниками гине якась їх частина (дерев, кущів тощо). Маються на увазі втрати внаслідок звичайного технологічного процесу вирощування рослин (а не спричинені форс-мажорними обставинами, як то пожежа, повені, інші стихійні лиха). Тоді доведеться вдатися до процедури часткової ліквідації, адже ці рослини є складовими єдиного об’єкта – саду.

Як у цій ситуації виділити первісну вартість втрачених рослин і нарахованого на них зносу, щоб відобразити в бухгалтерському обліку, розповімо в консультації.

Нагадаємо, що наказом Мінфіну від 12.12.17 р. № 1019 (набув чинності з 05.01.18 р.) унесено корективи до національних облікових нормативів щодо ведення бухобліку в садівництві. Суть змін у законодавстві щодо обліку БН сільгосппризначення та рекомендації щодо переходу на новий порядок бухобліку ми висвітлювали в публікації «Облік багаторічних насаджень по-новому».

Нагадаємо, що плодоносні рослини, пов’язані із сільгоспдіяльністю, які дають плоди протягом більш ніж одного періоду (це, зокрема, сади та виноградники), слід обліковувати як основні засоби (далі – ОЗ). Саме на ці активи вже не поширюється вплив П(С)БО З0 «Біологічні активи». Відтепер вони перебувають під владою норм П(С)БО 7 «Основні засоби». А тому на них поширюються всі вимоги щодо обліку, амортизації, переоцінки, списання, як і до інших об’єктів ОЗ (п. 5–35 П(С)БО 7).

За загальним правилом сільгосппідприємство як суб’єкт господарювання має відображати госпоперації в бухобліку методом їх суцільного та безперервного документування. Для цього передбачено застосування первинних документів, складених за типовими або спеціалізованими формами, затвердженими відповідними держорганами (п. 2.7 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали