Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як списати витрати на утримання свиноматок основного стада, які не дали приплоду?

03.03.2016 627 0 1

Фермерське господарство (платник єдиного податку четвертої групи та неплатник ПДВ)  придбало п’ять свиноматок для отримання приплоду. Проте через гормональний розлад у всіх поросних свиноматок сталися викидні. Як списати витрати, понесені на утримання свиноматок, що не дали приплоду?

Насамперед зазначимо, що витрати на утримання свиноматок основного стада є виробничими, оскільки здійснюються для отримання основної продукції – приплоду. Тому їх облік ведуть на субрахунку 232 «Тваринництво». За дебетом цього субрахунка відображають виробничі витрати в розрізі відповідних статей, визначених Методичними рекомендаціями з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затвердженими наказом Мінагрополітики від 18.05.01 р. № 132, за кредитом – вихід продукції.

У нашій ситуації витрати на утримання поросних свиноматок в ході звичайної господарської діяльності не забезпечили отримання основної продукції, тобто приплоду. Тому суми, які впродовж звітного періоду обліковували на відповідному аналітичному рахунку до субрахунка 232, за мінусом оприбуткованої побічної продукції (гною), слід списати на інші витрати операційної діяльності (субрахунок 949). Для документального підтвердження списання цих витрат треба скласти бухгалтерську довідку.

Зауважимо, що факт викиднів необхідно зафіксувати в день, коли це відбулося. Спеціального документа для даного випадку не передбачено, тому доцільно застосовувати Акт на оприбуткування приплоду тварин (сільгоспоблік, форма № ПБАСГ-3, затверджена наказом Мінагрополітики від 21.02.08 р. № 73, далі – Наказ № 73), у якому кількість мертвонароджених зазначають в окремій графі.

Акт складається у двох примірниках завідуючим фермою, зоотехніком або іншою матеріально відповідальною особою. Один примірник передається в бухгалтерію в день складання акта. Другий є підставою для записів у Книзі обліку руху тварин і птиці на фермі (сільгоспоблік, форма № ПБАСГ-12, затверджена Наказом № 73) та передається в бухгалтерію в кінці місяця разом зі Звітом про рух худоби і птиці на фермі (сільгоспоблік, форма № ПБАСГ-13, затверджена Наказом № 73).

Крім того, суб’єкт господарювання (власник) зобов’язаний вжити заходів з утилізації викиднів. Мають бути оформлені відповідні ветеринарні документи із зазначенням причини викиднів.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали