Вихід зі складу фермерського господарства: чи сплачувати ПДФО?
17.06.2015 269 0 0
Фізособа вийшла зі складу фермерського господарства (далі – ФГ) та отримала свою частку у вигляді техніки, ТМЦ та грошових коштів (частину прибутку ФГ). Загальна вартість цієї частки становить 200 тис. грн. При створенні ФГ фізособа внесла 10 тис. грн. Чи є об’єкт обкладення ПДФО? Якщо так, то як правильно його обчислити? У які терміни перераховувати ПДФО до бюджету? За якою ознакою доходу відображати його у формі № 1ДФ?
Згідно з пп. 164.2.9 Податкового кодексу (далі – ПК) до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається, зокрема, інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах (крім доходу від операцій, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18 ПК).
Корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (ст. 167 Господарського кодексу).
Корпоративні права відповідно до пп. «а» пп. 170.2.7 ПК є інвестиційним активом. Унесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи – резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права є придбанням інвестиційного активу, а повернення таких коштів або майна прирівнюється до продажу інвестиційного активу (пп. 170.2.2 ПК).
У наведеній ситуації член ФГ придбав корпоративні права за 10 тис. грн. (уніс до статутного фонду ФГ), а продав їх за 200 тис. грн. (одержав свою частку у вигляді техніки, ТМЦ та грошових коштів).
Позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами (прибуток) за наслідками звітного (податкового) року включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку (пп. 170.2.6 ПК).
Не оподатковуються та не включаються до загального річного оподатковуваного доходу (пп. 170.2.8 ПК):
- доходи, отримані платником податку протягом звітного податкового року від продажу інвестиційних активів, якщо сума такого доходу не перевищує суму, визначену в абзаці першому пп. 169.4.1 ПК (у 2014 році ця сума становить 1 710 грн.);
- доходи від продажу інвестиційних активів у вигляді акцій (інших корпоративних прав), одержаних у процесі приватизації в обмін на приватизаційні компенсаційні сертифікати та інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями НБУ.
Таким чином, у наведеній ситуації у звітному році інвестиційний прибуток фізичної особи, що вийшла зі складу ФГ, становить 190 тис. грн. (200 тис. грн. – 10 тис. грн.).
Платник податку – фізична особа, який отримує інвестиційний прибуток, повинен до 1 травня року, що настає за звітним, подати до податкового органу за місцем свого проживання податкову декларацію про майновий стан і доходи. Тобто якщо прибуток отримано в 2014 році, декларацію слід подати до 01.05.15 р.
Оподаткування інвестиційного прибутку здійснюється за ставками 15 % (17 %). Сплатити визначену в декларації суму ПДФО необхідно до 1 серпня року, що настає за звітним.
Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, затвердженого наказом Міндоходів від 21.01.14 р. № 49, інвестиційний прибуток (дохід) від проведення платником податку операцій з корпоративними правами визначено під ознакою доходу «112».
Зауважимо, що емітент корпоративних прав (юридична особа) виступає як податковий агент лише в частині відображення в податковому розрахунку за формою № 1ДФ операції з повернення фізичній особі коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених нею до статутного капіталу. Тобто в наведеній ситуації ФГ у формі № 1ДФ у графах 3а та 3 має зазначити 200 тис. грн., а в графах 4 та 4а – нулі.
Коментарі до матеріалу