Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Вихід зі складу фермерського господарства: чи сплачувати ПДФО?

Фізособа вийшла зі складу фермерського господарства (далі – ФГ) та отримала свою частку у вигляді техніки, ТМЦ та грошових коштів (частину прибутку ФГ). Загальна вартість цієї частки становить 200 тис. грн. При створенні ФГ фізособа внесла 10 тис. грн. Чи є об’єкт обкладення ПДФО? Якщо так, то як правильно його обчислити? У які терміни перераховувати ПДФО до бюджету? За якою ознакою доходу відображати його у формі № 1ДФ?

Згідно з пп. 164.2.9 Податкового кодексу (далі – ПК) до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається, зокрема, інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах (крім доходу від операцій, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18 ПК).

Корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (ст. 167 Господарського кодексу).

Корпоративні права відповідно до пп. «а» пп. 170.2.7 ПК є інвестиційним активом. Унесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи – резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права є придбанням інвестиційного активу, а повернення таких коштів або майна прирівнюється до продажу інвестиційного активу (пп. 170.2.2 ПК).

У наведеній ситуації член ФГ придбав корпоративні права за 10 тис. грн. (уніс до статутного фонду ФГ), а продав їх за 200 тис. грн. (одержав свою частку у вигляді техніки, ТМЦ та грошових коштів).

Позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами (прибуток) за наслідками звітного (податкового) року включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку (пп. 170.2.6 ПК).

Не оподатковуються та не включаються до загального річного оподатковуваного доходу (пп. 170.2.8 ПК):

  • доходи, отримані платником податку протягом звітного податкового року від продажу інвестиційних активів, якщо сума такого доходу не перевищує суму, визначену в абзаці першому пп. 169.4.1 ПК (у 2014 році ця сума становить 1 710 грн.);
  • доходи від продажу інвестиційних активів у вигляді акцій (інших корпоративних прав), одержаних у процесі приватизації в обмін на приватизаційні компенсаційні сертифікати та інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями НБУ.

Таким чином, у наведеній ситуації у звітному році інвестиційний прибуток фізичної особи, що вийшла зі складу ФГ, становить 190 тис. грн. (200 тис. грн. – 10 тис. грн.).

Платник податку – фізична особа, який отримує інвестиційний прибуток, повинен до 1 травня року, що настає за звітним, подати до податкового органу за місцем свого проживання податкову декларацію про майновий стан і доходи. Тобто якщо прибуток отримано в 2014 році, декларацію слід подати до 01.05.15 р.

Оподаткування інвестиційного прибутку здійснюється за ставками 15 % (17 %). Сплатити визначену в декларації суму ПДФО необхідно до 1 серпня року, що настає за звітним.

Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, затвердженого наказом Міндоходів від 21.01.14 р. № 49, інвестиційний прибуток (дохід) від проведення платником податку операцій з корпоративними правами визначено під ознакою доходу «112».

Зауважимо, що емітент корпоративних прав (юридична особа) виступає як податковий агент лише в частині відображення в податковому розрахунку за формою № 1ДФ операції з повернення фізичній особі коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених нею до статутного капіталу. Тобто в наведеній ситуації ФГ у формі № 1ДФ у графах 3а та 3 має зазначити 200 тис. грн., а в графах 4 та 4а – нулі.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
06.06.2025
Бронювання у фермерському господарстві: особливості для працівників і членів господарства
У статті розглянуто проблеми та можливості бронювання військовозобов’язаних – членів фермерського господарства та його працівників. Фермерське господарство (далі – ФГ) є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільгосппродукцію, здійснювати...
21.04.2025
Фермерське господарство користується майном своїх членів: особливості обліку та оподаткування
У статті розглянемо особливості бухгалтерського обліку та оподаткування операцій із використання майна членів ФГ залежно від юридичного оформлення такого права. У статті «Як фермерське господарство може використовувати майно своїх членів» ми розповіли, що фермерське господарство (да...
18.04.2025
Як фермерське господарство може використовувати майно своїх членів
Фермерського господарства (ФГ) мають намір використовувати своє майно в діяльності власного господарства. Ідеться про приміщення, транспортні засоби (зокрема, різну сільгосптехніку), обладнання. У такому разі хочемо попередити: використовувати майно членів ФГ дозволено тільки на законних підставах. ...
Кращі матеріали