Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Реєстрація права оренди та земельний податок: який зв'язок?

21.10.2015

Сільгосппідприємство орендує земельні ділянки приватної власності. Право оренди не зареєстроване в Державному реєстрі прав. Чи мають громадяни-орендодавці таких ділянок право на пільги зі сплати земельного податку?

Ні, не мають. Пояснимо чому.

Від сплати земельного податку звільняються власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи (п. 281.3 Податкового кодексу, далі – ПК).

З 01.01.15 р. ПК доповнено нормою, якою визначено, що для визначення об’єкта оподаткування єдиним податком четвертої групи враховуються лише ті земельні ділянки, права власності/користування яких оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.

На сьогодні сільгосппідприємствами використовуються як земельні ділянки, так і земельні частки (паї). Земельна частка (пай) – це частка в земельному масиві колективного сільськогосподарського підприємства, яка передається у приватну власність окремого члена цього підприємства. Право на земельну частку (пай) посвідчується сертифікатом.

Порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) затверджено постановою КМУ від 24.01.2000 р. № 119. Така реєстрація здійснюється виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю) безкоштовно. Зареєстрований таким чином договір оренди земельної частки (паю) є законним та дійсним і не потребує реєстрації в Державному реєстрі прав.

Земельна ділянка – це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (ст. 79 Земельного кодексу). Правовстановним документом, як правило, є державний акт на право власності на земельну ділянку, свідоцтво про право власності на земельну ділянку тощо.

Реєстрація речових прав на земельну ділянку, у тому числі права оренди, проводиться на підставі та в порядку, визначеному Законом від 01.07.04 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою КМУ від 17.10.13 р. № 868. Підтвердженням реєстрації права оренди в Державному реєстрі прав є відповідний витяг.

Що стосується договорів оренди земельних ділянок, які були укладені до 01.01.13 р. та зареєстровані в Держземагентстві, то вони також є такими, що зареєстровані відповідно до законодавства, яке діяло на момент їх вчинення. Тому такі права визнаються державою та не потребують обов’язкової перереєстрації в Державному реєстрі прав. Така перереєстрація може проводитися за бажанням сторони.

Отже, якщо сільгосппідприємство використовує земельні ділянки (частки), щодо яких із громадянами укладено договори оренди, проте права (або договір) не зареєстровані (у Держземагентстві або органах місцевого самоврядування, або Держреєстрі прав), то такі земельні ділянки (частки) для податкового законодавства не є такими, що використовуються платниками єдиного податку четвертої групи. Відповідно громадяни-орендодавці не мають права на пільгу зі сплати земельного податку, тобто повинні сплачувати такий податок за свої землі на загальних підставах.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
21.04.2025
Фермерське господарство користується майном своїх членів: особливості обліку та оподаткування
У статті розглянемо особливості бухгалтерського обліку та оподаткування операцій із використання майна членів ФГ залежно від юридичного оформлення такого права. У статті «Як фермерське господарство може використовувати майно своїх членів» ми розповіли, що фермерське господарство (да...
18.04.2025
Як фермерське господарство може використовувати майно своїх членів
Фермерського господарства (ФГ) мають намір використовувати своє майно в діяльності власного господарства. Ідеться про приміщення, транспортні засоби (зокрема, різну сільгосптехніку), обладнання. У такому разі хочемо попередити: використовувати майно членів ФГ дозволено тільки на законних підставах. ...
14.04.2025
Майно голови ФГ: як безпечно використовувати в діяльності господарства
Доволі часто власники та члени фермерських господарств (далі – ФГ) не розрізняють використання майна (будівель, техніки, обладнання тощо), що належить їм особисто, і майна, що належить ФГ. Це може призвести до небажаних податкових наслідків. Зокрема, коли витрати на утримання та ремонт власног...
Кращі матеріали