Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Правові шляхи зміни власника фермерського господарства

Актуальність статті: питання зміни власника фермерського господарства (далі – ФГ) є актуальним, але недостатньо врегульованим на законодавчому рівні.

Що допоможе зробити: визначити, які правові шляхи зміни власника ФГ, на що необхідно звернути увагу тощо.

Відносини, пов’язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності ФГ, регулюються Конституцією, Земельним кодексом (далі – ЗК), Законом від 19.06.03 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» (далі – Закон № 973) та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з чинним законодавства ФГ є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільгосппродукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення ФГ, товарного сільгоспвиробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

При цьому ФГ може бути створене або громадянином України одноособово, або кількома громадянами України, але обов’язково родичами чи членами сім’ї та може бути створене та зареєстроване як юридична особа або фізособа-підприємець. Фактично ФГ – це сімейний бізнес. Залучення сімейним ФГ інших громадян може здійснюватися виключно для виконання сезонних та окремих робіт, які безпосередньо пов’язані з діяльністю господарства і потребують спеціальних знань чи навичок, на підставі трудових договорів. Отже, при зміні власників ФГ ідеться або про вступ нових родичів – членів господарства, або про повну передачу ФГ від однієї сім’ї до іншої.

Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізособа-підприємець. ФГ, зареєстроване як юридична особа, діє на основі статуту.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали