Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Відшкодування ПДВ в Україні

02.08.2016

Як повинен відшкодовуватися ПДВ

Початок дії ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ викликало деяку зміну механізму бюджетного відшкодування ПДВ. Так, з 1 березня 2011 р введена процедура автоматичного відшкодування податку на додану вартість.

Остання редакція ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ (п. 200.7.1) від 24 грудня 2015 року передбачає, що в Україні з 1 лютого 2016 р формуються і ведуться два хронологічні реєстри сум податку на додану вартість, заявлених до відшкодування.

Передбачається, що перший з них містить заяви платників, які відповідають критеріям, встановленим Податковим кодексом (п.200.19). У другій йдуть заяви інших платників. Порядок ведення органами ДФС таких реєстрів затверджений постановою Кабінету Міністрів від 22 лютого 2016 р № 68.

Крім наявності від'ємного значення податку на додану вартість для права на відшкодування ПДВ необхідно ще відсутність податкового боргу у платника. При дотриманні цих умов платник податків подає разом з податковою декларацією заяву про намір отримати відшкодування ПДВ.

До критеріїв, що дозволяє отримати відшкодування "автоматом", відносяться відсутність процедури банкрутства або судових процедур щодо оскарження установчих документів щодо заявника, а також перебування заявника за місцем реєстрації.

Ще один важливий критерій - наявність необоротних активів, залишкова балансова вартість яких триразово перевищує суму ПДВ, заявлену до відшкодування. Простіше кажучи, потрібно щоб вартість майна підприємства була втричі більше тих сум, які воно хоче отримати з бюджету.

Для компаній, чиї активи не дотягують до цього критерію (наприклад, IT-компанії, де головний "капітал" - знання, вміння програмістів) передбачений варіант наявності банківської гарантії строком дії понад один рік. При цьому обсяг експортних поставок компанії за останній рік повинен перевищувати 40% від загального продажу.

За умови відповідності зазначеним критеріям щодо підприємства проводиться камеральна перевірка. Далі в хронологічному порядку згідно з даними Реєстру відшкодування ПДВ повертається податок.

Якщо камеральна перевірка (вивчення поданих платником документів) підтверджує право на відшкодування, ГФС дає вказівку Держказначейству на перерахування коштів. Вони можуть бути спрямовані на: зменшення податкового боргу; поточний рахунок платника податку; сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу за іншими платежами до держбюджету.

На всю процедуру - від подачі декларації до відшкодування податку - відводиться місяць. Однак на практиці все виявляється складніше.

Відшкодування ПДВ: що на практиці

Основними підводними каменями на шляху відшкодування ПДВ юристи називають неправильний розрахунок суми відшкодування (він повинен відповідати встановленою формулою), наявність податкового боргу або відкриття щодо платника податків кримінального провадження.

Застопорити відшкодування може проведення податкової перевірки, яка виявить невідповідність критеріям, необхідним для відшкодування ПДВ.

Податкові органи також можуть провести документальну перевірку, але лише в двох випадках, чітко визначених ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ .

Наприклад, якщо сума до відшкодування сформована за рахунок операцій, проведених до 1 липня 2015 р. без документального підтвердження. Або за операціями з контрагентами, які використовують спецрежим оподаткування, за період до 1 січня 2016 р

Тоді ДФС має право провести документальну перевірку, за результатами якої зазвичай сума відшкодування ПДВ знімається через виявлення істотних порушень податкового законодавства.

Нарешті, всі юристи відзначають проблеми з коректністю роботи реєстрів заявок на відшкодування. Вони вважають, що саме "ручне втручання" податківців у формування реєстрів про відшкодування ПДВ, які відправляються Державній казначейській службі - головна проблема.

Наприклад, до цих пір не визначена якась пріоритетність отримання відшкодування при включенні заяви в один з реєстрів. Це відкриває корупційні можливості для маніпулювання черговістю відшкодування. Тому вельми своєчасно Мінфін вирішив розробити зміни нормативних актів для об'єднання двох реєстрів.

Джерело: http://ubr.ua/finances/taxes/vozmeshe...

 

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
09.05.2025
Оподаткування доходів ФОП, який одночасно провадить незалежну професійну діяльність
Яким чином нараховується та сплачується ПДФО з доходів, що одночасно отримуються ФОП від діяльності на загальній системі оподаткування та від провадження незалежної професійної діяльності? Відповідно до норм Податкового кодексу (далі – ПК) фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діял...
08.05.2025
Як подати заявку на гранти для переробних підприємств: нагадує Мінекономіки
Грантові програми від Мінекономіки та Держслужби зайнятості: як подати, які строки та кого це стосується? Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Мінекономіки погодило ще 21 заявку за програмою «Гранти для переробних підприємств». Після виконання...
08.05.2025
ДПС розроблює підходи щодо врахування особливості ведення господарської діяльності в різних регіонах
Про умови ведення бізнесу, податкове навантаження та ветеранську політику говорили голова ДПС Руслан Кравченко та представники понад 60 підприємств і бізнес-асоціацій. До діалогу також долучився народний депутат Марʼян Заблоцький.  Учасники обговорили стандартні питання від бізнесу – бло...
Кращі матеріали