Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи сплачувати земельний податок, якщо ділянка не зареєстрована в Держземкадастрі?

03.08.2018 1631 0 1

Голові ФГ як фізичній особі на праві власності належить житловий будинок. Він був придбаний у 2005 році за договором купівлі-продажу. У 2018 році надійшло податкове повідомлення-рішення стосовно зобов’язання зі сплати земельного податку за минулий рік у розмірі 8 911 грн. Але ж земельна ділянка під будинком не сформована та не має кадастрового номера. Чи повинен власник будинку сплачувати земельний податок?

Податкова вважає, що повинен, але є певні нюанси. Пояснимо докладніше.

Платником земельного податку є власник земельної ділянки (ст. 269 Податкового кодексу, далі – ПК), а об’єктом оподаткування – ділянки, що перебувають у власності або користуванні (ст. 270 ПК).

При набутті права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, які перебувають у власності/користуванні іншої особи (наприклад, є держакт на право власності), в останньої припиняється право власності/користування землею, на якій розташовані такі об’єкти. Таке право на землю переходить до нового набувача цілком на земельну ділянку або на її частину, на якій розміщені об’єкти, без зміни її цільового призначення. Коли ж ділянка під будинком перебувала у користуванні, то при набутті права власності на нерухоме майно до нового власника переходить право користування землею на тих самих умовах і у тому самому обсязі, що були у попереднього землекористувача (ст. 120 Земельного кодексу, далі – ЗК).

Крім того, при переході права власності на будівлю податок на землю (з урахуванням прибудинкової території) сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку ділянку (п. 287.6 ПК). Посилаючись на цю норму, податкова вважає, що у власника будинку в день його придбання (оформлення права власності) з’являється обов’язок зі сплати податку за земельну ділянку, розташовану під ним.

Утім до уваги не береться те, що право власності/користування на земельну ділянку виникає із дати його державної реєстрації (ст. 125 ЗК). Тільки після виконання певних дій, визначених у ст. 118, 123, 125, 126, 128 ЗК (безплатна приватизація, викуп землі, оформлення права оренди), та проведення держреєстрації речового права в особи виникне право на земельну ділянку.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали