Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ПриватБанк: чого чекати, і що буде з грошима?

19.12.2016

Останнім часом в нашій країні ПриватБанк став популярною темою для розмови. Вкладники збентежені неутешными новинами і прогнозами експертів, багато стали висувати свої варіанти того, що відбувається. Так давайте ж розберемося, чи є причини панікувати?

Як всі ми знаємо з історії або, прочитавши статтю з Вікіпедії, ПриватБанк — найбільший комерційний банк України, він займає лідируючі позиції за всіма фінансовими показниками у галузі. Становить близько чверті всієї банківської системи країни, будучи системно важливим і найбільшим спеціалізованим ощадним банком, що обслуговує третину вкладів населення країни.

У Привату проблеми?

Якщо ви вкладник Привату, то напевно вже давно моніторите ситуацію. Якщо ж ні, то хочемо вам сказати, що всупереч страхітливим прогнозам, у Приватбанку все добре: прибуток є, доходи на високому рівні, депозити прибувають. До того ж, рефінансування НБУ банк повертає вчасно.

У чому підступ?

Для вас це не секрет, але ми нагадаємо, що головними акціонерами банку є Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов.

Так от, тактика банку завжди залежить від стратегії його власників. Можна сказати, що яскравою особливістю діяльності банку є видача великої кількості кредитів не особливо благополучним верствам населення, плюс до цього, він видає кредити компаніям, які належать не дуже надійним особам.

Якщо говорити правильними і складними словами, то це називається інсайдерськими кредитами. Згідно з даними міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings, таких кредитів у Привату цілих 19%. Але це навіть не остаточна цифра, адже зрозуміло, що всіх масштабів діяльності ми знати не можемо у зв'язку з обмеженнями розкриття комерційної таємниці.

Варто взяти до уваги цей факт, адже люди, які в своєму житті стикалися з кредитами, напевно знаю, що отримати гроші можна лише у тому випадку, якщо залишити якийсь заставу.

Ось ми і прийшли до однієї з головних проблем Приватбанку: він видавав кредити, а застави не брав. Як результат, він не подбав про забезпечення зобов'язань перед банком.

А що таке кредит без застави? Правильна відповідь – ніщо. Таких кредитів без зобов'язань Приват видав на суму 141 млрд грн, з яких лише 31 млрд були надані застави. Але є інформація про те, що кредитів із заставами із загальної суми видали навіть менше 26 млрд грн.

Ось так интересненько виходить: є велика (величезна) сума виданих кредитів не дуже надійним особам і їх фірмам, а застави – немає. Так, де гарантія, що ці люди навмисно повернуть суму банку, так сказати, щоб не забруднити своє чесне ім'я (ну і ще додати + 100 до своєї карми)? Всі ці гарантії ділимо на 2 і множимо на нуль, загалом, все зрозуміло...

Тут у нас намалювалася ще одна проблема (тобто у Привату) – у банку багато грошей в обороті, але зовсім немає резервів.

Навіщо банку резерви?

Кожному банку «з метою зменшення ризиків розкручування інфляційних процесів та обмеження девальваційного тиску на курс гривні» необхідна заначка, – це резерв банку на рахунках НБУ. Нацбанк сам встановлює нормативи (розмір заначки), а принцип такий: чим більше виданих кредитів, тим більше потрібно відкласти грошей.

При цьому доступ до цих грошей у банку закритий. Вийшло так, що ПриватБанк видав кредити, а на заначку грошей вже не вистачило.

Як розв'язати задачу?

Так як з банками в Україні проблеми вже другий рік, то наша країна звернулася за допомогою до МВФ. Він благородно погодився допомогти з проблемними банками і запропонував підписати Меморандум, за умовами якого із ситуації є два виходи:

1) акціонери банку зі своїх коштів доповідатимуть гроші в заначку;

2) гроші доповість держава.

І це, до речі, стосується всіх банків, які не пройшли діагностику НБУ (стрес-тестування), а таких — 8 штук.

А якщо ПриватБанк націоналізують? Чого очікувати?

Так от, націоналізація такого банку як Приват, по-перше, суттєво збільшить витрати держави на функціонування подібної системи, по-друге, може посилити корупційні ризики.

А ось всі беззаставні кредити навряд чи вийде повернути і, як результат, вже державний Приват може втратити мільярди. А так, як ПриватБанк є стрижнем фінансової системи, то знову ж наслідки можуть бути різні.

А як же гроші клієнтів?

Яким би страшним не здавалося слово «націоналізація», але це не синонім слова «банкрутство», тому середньостатистичний клієнт банку по суті нічого не втрачає. Всі вклади будуть повернені гроші з картки не зникнуть – паніка тут ні до чого.

За останньою інформацією з джерела націоналізація буде проходити в спокійному режимі. Тимчасова адміністрація повинна увійти в банк в понеділок. З четверга всі рахунки клієнтів банку будуть обслуговуватися в штатному режимі.

Коли банк націоналізують, то він уже буде мати статус державного, та від виплати депозитів йому не сховатися в будь-якому випадку.

Про подальші перспективи банку говорити поки ще рано, так як все може змінитися в будь-яку хвилину. Залишається тільки сподіватися, що доля цього гіганта благополучно вирішиться незабаром.

Джерело: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
18.07.2025
Стартував новий маркетинговий сезон торгівлі зерновими на біржі
З 1 липня 2025 року до 30 червня 2026 року триває новий сезон біржової торгівлі зерновими. Так, на Українській універсальній біржі (УУБ) вже укладено перші контракти, зокрема на постачання 100 тонн пшениці нового врожаю на понад 800 тис. грн. Це свідчить про високу зацікавленість ринку та готовність...
18.07.2025
Як записатися для візиту до ЦОП (електронна черга) через вебпортал ДПС
Розглянемо крок за кроком, що потрібно зробити, щоб через вебпортал ДПС записатися в електронну чергу Центру обслуговування платників. Який алгоритм запису для візиту до ЦОП (електронна черга) через вебпортал ДПС? Згідно з абзацом другим розд. I Примірного положення центру обслуговування платників,...
18.07.2025
В Україні – нові Прем’єр-міністр та Кабмін
Верховна Рада 17 липня 2025 року призначила Прем’єр-міністром України Юлію Свириденко. Верховна Рада 17 липня 2025 року призначила Прем’єр-міністром України Юлію Свириденко. За таке рішення проголосували 262 народних депутати. Під час виступу в Парламенті новопризначена очільниця Уряду ...
Кращі матеріали