Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підвищення соціальних стандартів: на що звернути увагу

29.06.2016

З 1 травня підвищено розмір мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму. З огляду на це змінилися й інші соціальні виплати. Розглянемо, які та як саме відповідно до кожного з підвищених показників.

Мінімальна заробітна плата

Мінімальна зарплата зросла на 72 грн до 1 450 грн. Аналогічно змінився і прожитковий мінімум для працездатних осіб (він також становить 1 450 грн). Водночас збільшився мінімальний погодинний розмір оплати праці: за одну годину роботи працівник отримає не менше ніж 8,69 грн.

Нарахування ЄСВ

Разом із підвищенням мінімальної зарплати зросли мінімальний та максимальний розміри єдиного соціального внеску (далі − ЄСВ).

Так, починаючи з травня 2016 року мінімальний страховий внесок становить 319 грн (1 450 грн × 0,22). Нагадаємо, що його сплачують тоді, коли база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати (ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI; далі − Закон № 2464). Не менше за мінімальний страховий внесок мають сплатити також підприємці-єдинники та підприємці-загальники, які не отримали доходу і вирішили сплатити ЄСВ (п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ становить 36 250 грн (25 розмірів мінімальної зарплати). Тобто ЄСВ можна нараховувати на дохід, що не перевищує зазначеної суми.

Зверніть увагу, що під час обчислення лікарняних і декретних до розрахунку потрапить місячний заробіток працівника лише в межах максимальної величини.

Компенсація ЄСВ

До уваги роботодавців, які розраховують на компенсацію ЄСВ: необхідною умовою для такої компенсації є виплата працівникам, влаштованим на новостворені робочі місця, заробітної плати в розмірі не менше ніж три мінімальні зарплати (ч. 3 ст. 24 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI). Отже, якщо роботодавець починаючи з травня 2016 року платитиме зазначеним працівникам заробітну плату в сумі, меншій за 4 350 грн, він втратить право на компенсацію ЄСВ.

Зростуть і штрафи за порушення законодавства про зайнятість населення, оскільки всі вони залежать від розміру мінімальної зарплати.

Допомога по тимчасовій непрацездатності

Приємна звістка для застрахованих осіб, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку мають менше ніж шість місяців страхового стажу. Адже для них допомогу по тимчасовій непрацездатності будуть розраховувати з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць вона не повинна перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку (п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-ХІV; далі − Закон № 1105).

Тож максимальна сума допомоги по тимчасовій непрацездатності у розрахунку на місяць становить 1 450 грн. Відповідно, максимальний розмір середньоденної заробітної плати дорівнюватиме 47,63 грн.

Допомога по вагітності та пологах

Обмежено і розмір допомоги по вагітності та пологах для осіб, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку мають менше ніж шість місяців страхового стажу. Для них суму допомоги обчислюють з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не більше за двократний розмір мінімальної заробітної плати і не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку (п. 2 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105).

Отже, мінімальний розмір допомоги по вагітності та пологах для такої категорії осіб у розрахунку на місяць становить 1 450 грн, а максимальний – 2 900 грн. Відповідно, мінімальний розмір середньоденної заробітної плати для обчислення допомоги дорівнює 47,63 грн, а максимальний − 95,27 грн.

Страхові платежі

Якщо роботодавець-резидент власним коштом сплачує страхові внески за свого працівника згідно з договором довгострокового страхування життя або недержавного пенсійного забезпечення, то починаючи з 01.05.2016 р. він має право не оподатковувати податком на доходи фізичних осіб дохід працівника у вигляді таких внесків у сумі, що не перевищує 7 250 грн на місяць (п’ять розмірів мінімальної заробітної плати).

Докладніше дивись за посиланням: http://devisu.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
09.05.2025
Оподаткування доходів ФОП, який одночасно провадить незалежну професійну діяльність
Яким чином нараховується та сплачується ПДФО з доходів, що одночасно отримуються ФОП від діяльності на загальній системі оподаткування та від провадження незалежної професійної діяльності? Відповідно до норм Податкового кодексу (далі – ПК) фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діял...
08.05.2025
Як подати заявку на гранти для переробних підприємств: нагадує Мінекономіки
Грантові програми від Мінекономіки та Держслужби зайнятості: як подати, які строки та кого це стосується? Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Мінекономіки погодило ще 21 заявку за програмою «Гранти для переробних підприємств». Після виконання...
08.05.2025
ДПС розроблює підходи щодо врахування особливості ведення господарської діяльності в різних регіонах
Про умови ведення бізнесу, податкове навантаження та ветеранську політику говорили голова ДПС Руслан Кравченко та представники понад 60 підприємств і бізнес-асоціацій. До діалогу також долучився народний депутат Марʼян Заблоцький.  Учасники обговорили стандартні питання від бізнесу – бло...
Кращі матеріали