Покупець повертає товари: в якому періоді коригувати податковий кредит
Податкове зобов’язання та податковий кредит: від А до Я
Як платнику сформувати податковий кредит без податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН?
Платники ПДВ – покупці, які здійснюють повернення товарів їх постачальнику, зобов’язані відкоригувати свій податковий кредит, визнаний за операцією з придбання таких товарів, на підставі розрахунку коригування (п. 192.1 ПКУ).
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 19.07.2018 р. N 3179/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Про оподаткування ПДВ
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо терміну включення розрахунку коригування до податкової накладної, складеного у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, до складу податкового кредиту, якщо такий розрахунок коригування зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) з порушенням терміну його реєстрації, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ).
Таким чином, у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг постачальник (продавець) на дату такого зменшення повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання коштів, та надати його покупцю для реєстрації в ЄРПН.
Покупець-платник ПДВ має здійснити коригування сум податкового кредиту, сформованого у разі здійснення операцій з придбання товарів/послуг, за результатами податкового періоду, в якому відбулося зменшення компенсації вартості таких товарів/послуг. При цьому коригування податкового кредиту здійснюється незалежно від факту отримання та реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до відповідної податкової накладної.
Оскільки розрахунок коригування, зазначений у зверненні платника, складений в одному податковому періоді (березень 2018 року), а зареєстрований в іншому (квітень 2018 року), то на підставі такого розрахунку коригування покупець - платник ПДВ зменшує податковий кредит у податковій звітності, яка подається за результатами звітного періоду, в якому такий розрахунок коригування складений (незалежно від терміну реєстрації в ЄРПН).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Коментарі до матеріалу