Ліквідаційна вартість основних засобів: як визначити?
Із цієї статті ви дізнаєтеся про:
- вимоги нормативно-правових актів з бухобліку щодо ліквідаційної вартості;
- визначення та документування ліквідаційної вартості основних засобів.
Особлива увага до ліквідаційної вартості об’єктів основних засобів (далі – ОЗ) пояснюється тим, що вона відіграє безпосередню роль в обчисленні суми амортизаційних відрахувань за звітний період, впливає на витрати звітного періоду, а отже, і на оподатковуваний прибуток підприємства та сплачуваний податок на прибуток. Незалежно від того, який метод амортизації застосовує підприємство, воно змушене в разі зарахування на баланс об’єкта ОЗ, а також інших необоротних та нематеріальних активів визначити його ліквідаційну вартість. Однак жодний із нормативних документів не визначає порядку обчислення ліквідаційної вартості. Тому суб’єкти господарської діяльності змушені визначати її на власний розсуд. У цій консультації дамо відповідь на найбільш часті запитання, що постають перед бухгалтером під час розрахунку ліквідаційної вартості ОЗ, та визначимо можливі варіанти їх вирішення.
Що таке ліквідаційна вартість?
Ліквідаційна вартість – це сума коштів або вартість інших активів, яку підприємство/установа очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), за вирахуванням витрат, пов’язаних із продажем (ліквідацією) (п. 4 П(С)БО 7). За своєю суттю ліквідаційна вартість є межею, після досягнення якої використовувати об’єкт недоцільно або неефективно, але тільки на думку кожного окремого суб’єкта господарювання.
З цього визначення випливає потреба прогнозування майбутньої вартості ОЗ у кінці строку експлуатації. А це спричиняє певний суб’єктивізм, адже неможливо заздалегідь знати, за яку суму в майбутньому можна буде продати цей об’єкт чи якою буде вартість активів, отриманих унаслідок його ліквідації.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року