Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як захиститись платнику податків під час податкової перевірки

Редакція

24.04.2017 277 0 0

Під час здійснення податкової перевірки контролюючі органи іноді вдаються до спірних, некоректних та необґрунтованих донарахувань, наслідком чого є складання податковими органами Акта перевірки та направлення податкових повідомлень-рішень (ППР).

З метою спростування необґрунтованих донарахувань та вирішення спірних питань під час проведення податкових перевірок статтею 84 Податкового кодексу України передбачено проведення економічної експертизи:

 «Стаття 84. Проведення експертизи під час здійснення податкового контролю контролюючими органами

84.1. Експертиза проводиться у разі, коли для вирішення питань, що мають значення для здійснення податкового контролю, необхідні спеціальні знання у галузі науки, мистецтва, техніки, економіки та в інших галузях. Залучення експерта здійснюється на договірних засадах та за рахунок коштів сторони, що є ініціатором залучення експерта».

Відповідно до п.84.2 ст.84 ПКУ платник податків до закінчення податкової перевірки може ініціювати економічну експертизу, яка призначається за заявою платника податків. В заяві на проведення економічної експертизи зазначаються:

1) підстави для залучення експерта;

2) прізвище, ім’я та по батькові експерта;

3) реквізити платника податків, стосовно якого здійснюється податковий контроль;

4) питання, поставлені до експерта;

5) документи, предмети та інші матеріали, які подаються на розгляд експерта.

Особливу увагу при складанні заяви на проведення експертизи необхідно звернути на коректність питань, які ставляться перед експертом. Так, типовою помилкою при написанні заяви є постановка некоректних питань, які мають ознаки правового характеру. Так, неприпустимими є питання, які мають суб’єктивні та правові ознаки. Наприклад, питання поставлене перед експертом в наступному формулюванні: «Чи було головним бухгалтером підприємства навмисно занижено суми відрахувань з податку на доходи фізичних осіб під час виплат працівникам підприємства заробітної плати?» має оціночний характер, на яке експерт не може надати відповідь. З іншого боку, питання, поставлене в наступному ракурсі: «Чи підтверджуються документально висновки акта перевірки стосовно наявності у підприємства заборгованості з податку на доходи фізичних осіб станом на 01.01.2016р.?» входить до компетенції експерта та відповідає його спеціалізації.

Таким чином, під час проведення податкової перевірки платник податків повинен уважно поставитись до складання заяви та питань, які будуть надаватися експерту.

Також, представники податкових органів підтверджують право платника податків на проведення експертизи під час здійснення податкового контролю. Тому платники податків під час проведення податкової перевірки мають суттєві контраргументи в разі здійснення необґрунтованих донарахувань з боку представників податкових органів. Проблематика цього питання полягає лише в тому, що в багатьох випадках платники податків не знають про своє право на застосування статті 84 Податкового кодексу України та оскаржують рішення податкових органів вже на стадії судового процесу.

Джерело: http://kise.ua/golovna/idnews.html?id...

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали