Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як обліковувати гроші, що зависли в неблагополучному банку

Ольга Целуйко

22.12.2016 1421 0 1

Як бухгалтеру обліковувати «знерухомлені» кошти з моменту введення тимчасової адміністрації в банку та до його остаточної ліквідації (припинення як юрособи відповідно до законодавства), чи треба розраховувати курсові різниці за залишками на валютному рахунку.

Після введення Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) тимчасової адміністрації в неплатоспроможному банку його клієнти стикаються із численними заборонами та обмеженнями (докладніше див. на с. 26 цього видання). Одним із неприємних наслідків цієї події є мораторій на перерахування (зняття) коштів із рахунків клієнтів у межах сум, що знаходилися на рахунках на день початку процедури виведення банку з ринку.

Існує цілком обґрунтований сумнів у тому, що ці гроші (або їх частина) будуть повернуті клієнту. Тому в бухгалтерському обліку можна перекваліфікувати «заморожені» гроші в сумнівну дебіторську заборгованість (далі – ДЗ) банку, виходячи з відповідного визначення (п. 4 П(С)БО 10). У цьому випадку на дату введення тимчасової адміністрації в неплатоспроможному банку в бухобліку робляться такі проведення:

1) за грошима на поточних рахунках: Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» – Кт 31 «Рахунки в банках» (відповідний субрахунок);

2) за грошима на депозитних рахунках:

  • Дт 377 – Кт 351 «Еквіваленти коштів» (за короткостроковими депозитами»);
  • Дт 377 – Кт 143 «Інвестиції непов'язаним сторонам», якщо банк – не пов'язана із кредитором (вкладником) особа, або Кт 142 «Інші інвестиції пов'язаним сторонам», якщо банк – пов'язана особа, або Кт 184 «Інші необоротні активи» – як кошти, які неможливо використовувати протягом 12 місяців із дати балансу, або як інші активи, які безпосередньо не можуть бути відображені на інших рахунках обліку необоротних активів (за довгостроковими депозитами).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали