Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Приватні підприємці не зобов'язані вести касову книгу

16.11.2016

Лист ГУ ДФС в Одеській області

від 01.11.2016 року № 1370/Б/15-32-14-06-08

Головним управлінням ДФС в Одеській області, в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI  (із змінами та доповненнями) (далі - ПКУ),  розглянуто в межах своєї компетенції запит стосовно того, чи буде вважатись порушенням діючого законодавства України наявність у підприємця касової книги(книги прибуткових і видаткових касових ордерів), а також оформлення надходження грошових коштів прибутковими касовими ордерами, з відміткою у журналі Ф№10.

Повідомляємо, що одним із основних нормативно-правових актів, що регулює порядок ведення касових операцій, проведення розрахунків, повноти оприбуткування виручки від реалізації товарів, є зокрема, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.05 за №40/10320 із змінами та доповненнями (далі Положення №637).

Звертаємо Вашу увагу, що пунктом  1.2 розділу 1 Положення №637 визначено термін книги обліку, до якої відносяться  - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій.

Пунктом 177.10  статті 177  Податкового кодексу України, встановлено, що фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Наказом Міністерства доходів і зборів  України від  16.09.2013 №579, затверджено форму та порядок ведення  книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579, затверджено форми та порядок ведення  книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість) та книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість).      

Пунктом 4.8 Наказу ДПА України від 23.04.2009 року №210 (далі – Наказ №201), на який Ви посилаєтесь, зокрема, встановлено, що дія Положення №637 поширюється і на приватних підприємців.  Відповідно до п. 3.1 Положення № 637 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток тощо, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.  

Ведення касових операцій приватними підприємцями має свої особливості: приватні підприємці не зобов'язані вести касову книгу (п. 4.2 Положення № 637), хоча прибуткові та видаткові касові документи вони повинні оформляти. Зокрема,  фізичні особи – підприємці, які не є платниками ПДВ, оформляють спрощені розрахункові квитанції, відповідно до вимог пункту 1 глави V Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 21 січня 2016 року № 13.

Також звертаємо Вашу увагу, що відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (з врахуванням змін, внесених Законом України від 01.07.2015 року  №569 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій»), встановлено, що платниками єдиного податку, зокрема, платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, з обсягом доходу, який протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень, не застосовуються реєстратори розрахункових операцій. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Тобто, прибуткові та видаткові касові документи, спрощені розрахункові квитанції оформляються фізичними особами – підприємцями(платниками єдиного податку другої і третьої груп) з обсягом доходу протягом календарного року до 1000000 гривень.

Заступник начальника                                         Д.І. Хандусенко

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
09.07.2025
Чи буде 15 липня вихідним днем
15 липня 2025 року буде робочим днем. Проте кожен роботодавець має право самостійно вирішувати, чи надавати цього дня вихідний своїм працівникам. Більше за темою: Наказ про встановлення додаткового вихідного дня за рахунок роботодавця Чи можна надавати щорічну відпустку лише у вихідні дні? Інспект...
09.07.2025
Як оформити трудові відносини з підлітком
Використовуєте працю неповнолітніх осіб? Пам'ятайте, що їх працевлаштування має особливості. Більше за темою: Особливості звільнення неповнолітніх працівників Особливості практики неповнолітніх   Трудовий договір з неповнолітнім працівником укладається лише в письмовій формі. Важливо: у поте...
09.07.2025
Відрядження працівників для проведення робіт з електричними мережами: відповідальність роботодавців
За що відповідає підприємство, що відряджає працівників для проведення робіт у діючих електроустановках електростанцій та електричних мереж? Більше за темою: Інструкція з охорони праці для працівників офісу Охорона праці студентів та учнів під час практики та стажування Охорона праці: що передбач...
Кращі матеріали