• Быстрый поиск надежных решений
    и практической информации

Uteka

Я ищу...

Где искать:

расширенный поиск
Получите доступ к более 2 миллионов готовых решений, публикаций и обзоров
Оформить
подписку

Частные предприниматели не обязаны вести кассовую книгу

ред. Uteka.ua

16.11.2016 444 0 0

Лист ГУ ДФС в Одеській області

від 01.11.2016 року № 1370/Б/15-32-14-06-08

Головним управлінням ДФС в Одеській області, в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI  (із змінами та доповненнями) (далі - ПКУ),  розглянуто в межах своєї компетенції запит стосовно того, чи буде вважатись порушенням діючого законодавства України наявність у підприємця касової книги(книги прибуткових і видаткових касових ордерів), а також оформлення надходження грошових коштів прибутковими касовими ордерами, з відміткою у журналі Ф№10.

Повідомляємо, що одним із основних нормативно-правових актів, що регулює порядок ведення касових операцій, проведення розрахунків, повноти оприбуткування виручки від реалізації товарів, є зокрема, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.05 за №40/10320 із змінами та доповненнями (далі Положення №637).

Звертаємо Вашу увагу, що пунктом  1.2 розділу 1 Положення №637 визначено термін книги обліку, до якої відносяться  - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій.

Пунктом 177.10  статті 177  Податкового кодексу України, встановлено, що фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Наказом Міністерства доходів і зборів  України від  16.09.2013 №579, затверджено форму та порядок ведення  книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579, затверджено форми та порядок ведення  книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість) та книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість).      

Пунктом 4.8 Наказу ДПА України від 23.04.2009 року №210 (далі – Наказ №201), на який Ви посилаєтесь, зокрема, встановлено, що дія Положення №637 поширюється і на приватних підприємців.  Відповідно до п. 3.1 Положення № 637 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток тощо, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.  

Ведення касових операцій приватними підприємцями має свої особливості: приватні підприємці не зобов'язані вести касову книгу (п. 4.2 Положення № 637), хоча прибуткові та видаткові касові документи вони повинні оформляти. Зокрема,  фізичні особи – підприємці, які не є платниками ПДВ, оформляють спрощені розрахункові квитанції, відповідно до вимог пункту 1 глави V Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 21 січня 2016 року № 13.

Також звертаємо Вашу увагу, що відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (з врахуванням змін, внесених Законом України від 01.07.2015 року  №569 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій»), встановлено, що платниками єдиного податку, зокрема, платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, з обсягом доходу, який протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень, не застосовуються реєстратори розрахункових операцій. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Тобто, прибуткові та видаткові касові документи, спрощені розрахункові квитанції оформляються фізичними особами – підприємцями(платниками єдиного податку другої і третьої груп) з обсягом доходу протягом календарного року до 1000000 гривень.

Заступник начальника                                         Д.І. Хандусенко

 

Комментарии к материалу

Лучшие материалы