Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміни у формі декларації з податку на прибуток!

23.03.2022 803 0 0

Що змінилося? 15 березня 2022 року набув чинності наказ Мінфіну від 10.02.2022 № 58 (далі – Наказ № 58). Цим наказом, зокрема, були внесені чергові зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 (далі – декларація).

Навіщо знадобилося змінювати форму? Необхідність підкоригувати форму декларації викликана змінами, які з 1 січня 2022 року з’явилися в Податковому кодексі (далі – ПК) завдяки Закону від 30.11.2021 № 1914-IX. Детально про ці зміни в ПК ми розповідали в «Податкова реформа – 2022».


Зверніть увагу! Згідно з п. 46.6 ПК, уперше подати декларацію за формою, зміненою Наказом № 58, потрібно буде за півріччя 2022 року. Але, можливо, податківці порекомендують зробити це вже за підсумками І кварталу. Адже відповідні зміни в ПК діють із 1 січня.

Почекаємо роз’яснень від податківців. А поки що ознайомимося з нововведеннями у формі декларації.

Розрахунок мінімального податкового зобов’язання

Нагадаємо, що мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) зобов’язані обчислювати платники податку на прибуток, які є власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь.

Визначення цього терміну наведене в новому пп. 14.1.1142 ПК. А у ст. 381 ПК викладено порядок його розрахунку і застосування для оподаткування.

На замітку! Детально про правила розрахунку МПЗ читайте в «Податкова реформа – 2022».

Згідно з пп. 141.9.1 ПК, платники податку на прибуток зобов’язані у складі декларації з податку на прибуток (далі – декларація) за податковий (звітний) рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ. У такому додатку, зокрема, зазначаються:

  • кадастрові номери земельних ділянок, за якими визначається МПЗ, їх нормативна грошова оцінка та площа;
  • сума загального МПЗ, сума МПЗ за кожною земельною ділянкою окремо;
  • загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених платником податків, що пов’язані з виробництвом і реалізацією власної сільгосппродукції та/або із власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільгоспугідь, а також витрат на оренду земельних ділянок, визначених відповідно до пп. 141.9.2 або 141.9.3 ПК протягом податкового (звітного) року;
  • різниця між сумою загального МПЗ і загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок.

При цьому якщо різниця між сумою загального МПЗ і загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок виявиться:

  • додатною – платник податків зобов’язаний збільшити на суму такої різниці задекларовану до сплати суму податку на прибуток і сплатити таку збільшену суму податку до бюджету (у порядку та строки, визначені ПК для сплати податку на прибуток). До речі, якщо платник у звітному році задекларував податковий збиток, то до бюджету сплачується тільки розрахована додатна різниця;
  • від’ємною або нульовою – до бюджету сплачується тільки сума податку на прибуток, зазначена в декларації.

Майте на увазі! Додатне значення вищезгаданої різниці є частиною зобов’язання з податку на прибуток підприємств.

Для реалізації нових вимог ПК до декларації додали новий додаток МПЗ, який заповнюється на підставі додатка МПЗ-З.

Тобто спочатку потрібно заповнити додаток МПЗ-З, у якому зазначити:

  • інформацію про земельні ділянки, що знаходяться у користуванні платника (кадастрові номери, нормативна грошова оцінка, площа, строк користування);
  • суму МПЗ за кожною земельною ділянкою окремо;
  • суму загального МПЗ.

Потім суму загального МПЗ з додатка МПЗ-З потрібно перенести до рядка 02 додатка МПЗ.

У додатку МПЗ відображається, зокрема, загальна сума сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок (ряд. 03) і визначається різниця (ряд. 04) між сумою загального МПЗ і сумою з рядка 03. Тобто маємо формулу для розрахунку різниці:

Рядок 04 = Рядок 02 – Рядок 03.

Додатне значення різниці з рядка 04 додатка МПЗ як додаткове зобов’язання з податку на прибуток переноситься до нового рядка 06.2 декларації та збільшує податкові зобов’язання за звітний податковий період у рядку 17 декларації.

Зверніть увагу! Для платників, які визначають МПЗ, у заголовній частині декларації в полі 10 передбачено клітинку для відповідної позначки.

Наслідки порушення пільгового режиму у виробників продукції зі свійської птиці

У рядку 35 декларації, а також у рядку 35 додатка ВП тепер передбачено відображати суму податкового зобов’язання, нарахованого у зв’язку з порушенням вимог цільового використання прибутку, звільненого від оподаткування згідно з п. 57 підрозд. 4 розд. ХХ ПК.

Нагадаємо, з 1 січня 2022 року таке звільнення стосується сільгоспвиробників, які, по-перше, здійснюють виключно таки види діяльності згідно із КВЕД-2010:

  • клас 01.47 (розведення і вирощування свійської птиці, за винятком вирощування курей, отримання яєць курей і діяльності інкубаторних станцій з вирощування курей);
  • клас 01.49 (у частині розведення і вирощування перепелів і страусів);
  • клас 10.12 (виробництво м’яса свійської птиці, за винятком виробництва м’яса курей, витоплення жиру курей, забою, обробки і фасування м’яса курей).

А по-друге, займаються реалізацією такої продукції власного виробництва (за винятком м’яса курей).

Нові різниці в додатку PI

У додатку PI передбачили нові рядки для відображення різниць, що діють з 1 січня 2022 року.

Так, у рядку 3.1.10.1 тепер відображається сума перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) (далі – БФД) платникам податку на прибуток, які є пов’язаними особами щодо платника і задекларували податкові збитки за податковий (звітний) рік, що передує року, у якому отримана така БФД.

Нагадаємо! Ця нова різниця визначається тільки за умови, що така БФД була врахована у складі витрат платника, який її надав, при визначенні фінрезультату до оподаткування (пп. 140.5.10 ПК).

Нова різниця відображається в рядку 3.1.10.1, тому різниця у вигляді компенсації вартості путівок згідно з пп. 140.5.10 ПК перекочувала до рядка 3.1.10.2.

Крім того, у додаток PI додали нові рядки 4.1.22, 4.1.23, 4.2.24, 4.2.25 для відображення збільшуючих і зменшуючих різниць у платників – виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом згідно з пп. 1 та 2 п. 58 підрозд. 4 розд. ХХ ПК.

Також у рядку 3.1.10 підкоригували текст назви різниці.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Спецрозбір»

«Спеціальний розбір» важливих бухгалтерських тем. Тема розкривається «зі всіх боків», розглядаються всі можливі операції за темою та їх відображення та оподаткування, надаються поради для оптимального рішення

6000 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали