Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Розрахунки через платіжні сервіси: чи потрібен РРО/ПРРО?

20.06.2023 41 0 0

Чимало суб’єктів господарювання (далі – СГ), які продають товари (послуги) через Інтернет, користуються послугами різних сервісів переказу коштів, наприклад LiqPay, EasyPay, PayPong, City24, Fondy, WayForPay тощо. Оплати відбуваються безготівково, але чи потрібно проводити такі розрахунки через РРО/програмні РРО (далі – ПРРО)? Про це ви дізнаєтеся з нашої консультації.


Чи є операція розрахунковою

Нагадаємо, відповідно до ст. 2 Закону від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі – Закон № 265) розрахункова операція – це, зокрема, приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг).

СГ, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані проводити такі операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим РРО/ПРРО.

Для того щоб визначити, чи вважається розрахунковою операцією оплата з використанням платіжних сервісів, розглянемо, яким чином така оплата здійснюється.

Зазвичай оплата через сервіси переказу коштів відбувається так:

  • покупець робить замовлення на сайті;
  • натискає кнопку платежу;
  • потрапляє на захищену сторінку оплати;
  • сплачує за реквізитами своєї картки. Тобто покупець не знає реквізити продавця.

Виходить, що фактично така операція є прийманням картки, як оплата через POS-термінал, тільки віртуальний. Так здійснюється розрахункова операція, яку потрібно провести через РРО/ПРРО.

Якщо сервіс переказу коштів надає можливість покупцеві сплатити за реквізитами поточного рахунка продавця у форматі IBAN, така операція не підпадає під визначення розрахункової та не вимагає проведення через РРО/ПРРО (ЗІР, категорія 109.04).

Коли треба оформляти чек

У разі оплати товару через сервіси переказу коштів у продавця виникає запитання про оформлення фіскального чека, тому що виникають такі проблеми:

  1. Покупець може здійснити оплату в режимі 24/7, тобто в неробочий час, вихідні або святкові дні.
  2. Оплата за договором еквайрингу (а саме такий договір у загальному випадку укладається із сервісами переказу коштів) надходить на поточний рахунок продавця не одразу – наступного дня або через день (залежно від умов договору).

У податківців є цікаве та цілком логічне роз’яснення (ІПК ДФС від 21.06.2019 № 2856/6/99-99-14-05-01-15/ІПК), у якому вони зазначають, що Закон № 265 не регулює питання зарахування коштів на рахунок інтернет-магазину та проведення такої операції через РРО. Проте, оскільки операція є розрахунковою, продавець повинен провести її через РРО/ПРРО та надати фіскальний чек покупцеві.

Тобто, якщо СГ прийняв у покупця для розрахунку в інтернет-магазині електронний платіжний засіб (банківську платіжну картку), такий СГ може оформити розрахунковий документ (касовий чек) та видати його покупцеві разом із товаром, незалежно від того, коли надійшли перераховані покупцем кошти на його розрахунковий рахунок. У чеку може зазначатися форма оплати «Картка», «Інтернет-замовлення», «Передоплата», «Згідно із замовленням» тощо.

Таким чином, продавець може провести чек у разі пакування товару та вкласти його у відправлення.

Також у ЗІР (категорія 109.06) є відповідь на запитання, як проводити через РРО/ПРРО оплату товару в разі надходження коштів від покупців після робочого дня або у вихідні чи святкові дні. Податківці зазначають, що продавець зобов’язаний надати споживачеві (покупцеві) розрахунковий документ (фіскальний чек) установленої форми з урахуванням свого режиму роботи. Щоправда, вони підкреслюють, що в цьому разі формою оплати буде «відстрочення платежу».

Оплата послуг

У разі оплати послуг ситуація вже інша. Так, РРО/ПРРО не застосовуються при розрахунках за послуги в разі їх проведення виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (п. 14 ст. 9 Закону № 265).

Тобто, якщо послуга оплачена, наприклад, через сервіс переказу коштів WayForPay за реквізитами картки отримувача послуги, проводити таку операцію через РРО/ПРРО не потрібно.

Але, якщо в місці отримання послуги її замовник, наприклад, доплачує готівку, її суму слід провести через РРО/ПРРО.

Коментарі до матеріалу