Суть проблеми. Форму № 20-ОПП подають практично всі суб’єкти господарювання (далі – СГ). Досить часто у процесі роботи з’ясовується, що форму подано з помилковими даними, які можуть вплинути на ті чи інші аспекти діяльності СГ. Однак механізм виправлення помилок у формі № 20-ОПП законодавчо не встановлено.
Про що стаття? Ми підкажемо, що потрібно зробити для виправлення помилок, допущених у формі № 20-ОПП, та відповімо на ваші запитання на цю тему.
Платники податків зобов’язані повідомляти податковий орган про наявність у них об’єктів, що підлягають оподаткуванню, виходячи з вимог ст. 63 Податкового кодексу (далі – ПК).
Правила подання форми № 20-ОПП визначено у Порядку обліку платників податків та зборів, затвердженому наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (розд. VIII, п. 8.1–8.8) (далі – Порядок № 1588). Цим самим наказом Мінфіну затверджено саму форму № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588), у цьому додатку наведено крім самої форми також Пам’ятку щодо її заповнення.
Однак ні в ПК, ні в Порядку № 1588 не пояснюється, як слід виправляти помилки, допущені у формі № 20-ОПП. Сама форма не містить такого коду ознаки подання інформації як «Виправлення помилок». У ній є лише три коди для заповнення графи 2:
Оскільки в законодавстві немає ніяких вказівок щодо виправлення помилок у формі № 20-ОПП, ми знайшли роз’яснення ДПС на цю тему в ЗІР, категорія 116.11.
Там сказано, що для виправлення помилки подається форма № 20-ОПП з виправленою (оновленою) інформацією, при цьому у графі 2 «Код ознаки надання інформації» розд. 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» слід проставити значення «3 – зміна відомостей про об’єкт оподаткування». І в такому разі форма подається разом із супровідним листом, у якому зазначається факт виправлення помилок у відомостях про об’єкт оподаткування.
Як ви розумієте, роз’яснення від ДПС – це не нормативний документ, а рекомендації для платників податків. Тобто затвердженої форми такого супровідного листа немає. Тому складіть лист у довільній формі.
Радимо зазначити у супровідному листі:
Нагадуємо! Не забудьте зазначити в листі дату складання та вихідний номер. Завірте супровідний лист підписом керівника та печаткою (за наявності). |
А форма № 20-ОПП з виправленими даними виглядатиме таким чином (див. зразок).
Зразок
<...>
<...> |
Ми вважаємо, що для виправлення такої помилки вам слід подати оновлену форму № 20-ОПП, у якій потрібно проставити:
Не забудьте подати супровідний лист з поясненням суті допущеної помилки.
Таким чином, зайвий об’єкт оподаткування буде закрито.
Майте на увазі! Як бачите, подавати форму № 20-ОПП заздалегідь не варто. Якщо йдеться про оренду, дочекайтеся моменту, коли договір буде укладено, а об’єкт оренди – передано орендодавцеві. |
Нагадаємо, що строк подання форми № 20-ОПП становить 10 робочих днів після реєстрації, створення або відкриття об’єкта оподаткування (п. 8.4 Порядку № 1588). У нашій ситуації цей строк слід було б обчислювати з дати передачі об’єкта оренди орендареві. Відповідно до ст. 795 Цивільного кодексу, передача орендареві об’єкта нерухомого майна оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами, і з цього моменту починається відлік строку договору оренди, якщо інше не встановлено самим договором.
Отже! Об’єкт оподаткування, про який необхідно повідомити податковий орган, з’являється в орендаря на момент підписання акта приймання-передачі об’єкта оренди. Відповідно, із цієї дати слід відлічувати строк для подання форми № 20-ОПП. |
У цьому випадку також слід подати оновлену форму № 20-ОПП, а у графі 2 «Код ознаки надання інформації» проставити код «6 – закриття об’єкта оподаткування». Таким чином, зайву інформацію буде анульовано: з двох однакових об’єктів залишиться один, як і має бути.