Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як виправити помилки у формі № 20-ОПП

20.06.2023 588 0 0

Суть проблеми. Форму № 20-ОПП подають практично всі суб’єкти господарювання (далі – СГ). Досить часто у процесі роботи з’ясовується, що форму подано з помилковими даними, які можуть вплинути на ті чи інші аспекти діяльності СГ. Однак механізм виправлення помилок у формі № 20-ОПП законодавчо не встановлено.

Про що стаття? Ми підкажемо, що потрібно зробити для виправлення помилок, допущених у формі № 20-ОПП, та відповімо на ваші запитання на цю тему.


Що говорить закон?

Платники податків зобов’язані повідомляти податковий орган про наявність у них об’єктів, що підлягають оподаткуванню, виходячи з вимог ст. 63 Податкового кодексу (далі – ПК).

Правила подання форми № 20-ОПП визначено у Порядку обліку платників податків та зборів, затвердженому наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (розд. VIII, п. 8.1–8.8) (далі – Порядок № 1588). Цим самим наказом Мінфіну затверджено саму форму № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588), у цьому додатку наведено крім самої форми також Пам’ятку щодо її заповнення.

Однак ні в ПК, ні в Порядку № 1588 не пояснюється, як слід виправляти помилки, допущені у формі № 20-ОПП. Сама форма не містить такого коду ознаки подання інформації як «Виправлення помилок». У ній є лише три коди для заповнення графи 2:

  • «1 – перше надання інформації про об’єкти оподаткування»;
  • «3 – зміна відомостей про об’єкт оподаткування»;
  • «6 – закриття об’єкта оподаткування».

Відповідаємо на ваші запитання

Оскільки в законодавстві немає ніяких вказівок щодо виправлення помилок у формі № 20-ОПП, ми знайшли роз’яснення ДПС на цю тему в ЗІР, категорія 116.11.

1. Що сказано у цьому роз’ясненні ДПС?

Там сказано, що для виправлення помилки подається форма № 20-ОПП з виправленою (оновленою) інформацією, при цьому у графі 2 «Код ознаки надання інформації» розд. 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» слід проставити значення «3 – зміна відомостей про об’єкт оподаткування». І в такому разі форма подається разом із супровідним листом, у якому зазначається факт виправлення помилок у відомостях про об’єкт оподаткування.

2. Як скласти супровідний лист про виправлення помилки?

Як ви розумієте, роз’яснення від ДПС – це не нормативний документ, а рекомендації для платників податків. Тобто затвердженої форми такого супровідного листа немає. Тому складіть лист у довільній формі.

Радимо зазначити у супровідному листі:

  • коли вами була подана форма № 20-ОПП з помилковими даними;
  • стосовно якого саме об’єкта ви виправляєте дані;
  • у якій графі форми була допущена помилка і в чому вона полягала (наприклад,
    у гр. 9 «Стан об’єкта оподаткування» ви помилково замість «8 – орендується» зазначили: «2 – експлуатується»);

Нагадуємо! Не забудьте зазначити в листі дату складання та вихідний номер. Завірте супровідний лист підписом керівника та печаткою (за наявності).

А форма № 20-ОПП з виправленими даними виглядатиме таким чином (див. зразок).

Зразок

<...>

№ з/п

Код ознаки
надання
інформації

Тип
об’єкта оподат-
кування

Найменування об’єкта
оподаткування
(зазначити
у разі
наявності)

Ідентифікатор
об’єкта оподат-
кування

Територія територіальної громади,
де знаходиться об’єкт оподаткування

Код КАТОТТГ

область, район,
населений пункт

1

2

3

4

5

6

7

1

3

20

Audi A1

02000004

UA12020010010037010

м. Дніпро

Місцезнаходження
об’єкта оподаткування
(вулиця, номер будинку/офіса/
квартири)

Стан об’єкта
оподаткування

Вид права
на об’єкт оподат-
кування

Прошу взяти на облік
за неосновним місцем обліку
за місцезнаходженням об’єкта оподаткування
(необхідно позначити знаком «√» або «+»)

Реєстраційний номер
об’єкта оподаткування
(зазначити у разі
наявності)

 
 

8

9

10

11

12

 

вул. Кленова, 31

8

7

 

SIE 13413570

 

<...>

3. Ми помилково подали інформацію про об’єкт оподаткування, якого ми фактично не маємо. Справа в тому, що ми планували орендувати приміщення в іншого підприємства, підписали проєкт договору оренди зі своєї сторони та поспішили подати до ДПІ повідомлення про новий об’єкт оподаткування. Однак орендодавець не підписав договір, правочин не відбувся. Що нам тепер робити, як виправити помилку у формі № 20-ОПП?

Ми вважаємо, що для виправлення такої помилки вам слід подати оновлену форму № 20-ОПП, у якій потрібно проставити:

  • у графі 2 «Код ознаки надання інформації» – код «6 – закриття об’єкта оподаткування»;
  • у графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» – код «6 – об’єкт відчуження/повернутий власнику».

Не забудьте подати супровідний лист з поясненням суті допущеної помилки.

Таким чином, зайвий об’єкт оподаткування буде закрито.

Майте на увазі! Як бачите, подавати форму № 20-ОПП заздалегідь не варто. Якщо йдеться про оренду, дочекайтеся моменту, коли договір буде укладено, а об’єкт оренди – передано орендодавцеві.

Нагадаємо, що строк подання форми № 20-ОПП становить 10 робочих днів після реєстрації, створення або відкриття об’єкта оподаткування (п. 8.4 Порядку № 1588). У нашій ситуації цей строк слід було б обчислювати з дати передачі об’єкта оренди орендареві. Відповідно до ст. 795 Цивільного кодексу, передача орендареві об’єкта нерухомого майна оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами, і з цього моменту починається відлік строку договору оренди, якщо інше не встановлено самим договором.

Отже! Об’єкт оподаткування, про який необхідно повідомити податковий орган, з’являється в орендаря на момент підписання акта приймання-передачі об’єкта оренди. Відповідно, із цієї дати слід відлічувати строк для подання форми № 20-ОПП.

4. Як слід вчинити, якщо ми помилково двічі поінформували орган ДПС про один і той самий об’єкт і тепер у наших облікових даних цей об’єкт «задвоюється»?

У цьому випадку також слід подати оновлену форму № 20-ОПП, а у графі 2 «Код ознаки надання інформації» проставити код «6 – закриття об’єкта оподаткування». Таким чином, зайву інформацію буде анульовано: з двох однакових об’єктів залишиться один, як і має бути.

Форма № 20-ОПП.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу