Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Про стягнення неустойки

21.06.2016

За правилами ст.549 Цивільного кодексу, неустойкою є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення ним зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення. До такого висновку Верховний Суд прийшов в постанові від 18.05.2016, прийнятої в справі № 6-474цс16.

За загальним правилом, що випливає з ГК, період, за який нараховується пеня за прострочення виконання зобов'язання, не обмежується. Згідно ч.2 ст.258 ЦК до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) застосовується позовна давність 1 рік.

Статтею 253 кодексу визначено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Стаття 266 ЦК передбачає, що після закінчення позовної давності до основної вимоги така давність закінчилася і по відношенню до додаткової вимоги (стягнення неустойки, накладення стягнення на заставлене майно і т.д.).

Таким чином, аналіз згаданих норм дає підстави для висновку про те, що стягнення неустойки (пені, штрафу) обмежується останніми 12 місяцями перед зверненням кредитора до суду, а починається з дня (місяця), з якого вона нараховується, в межах строку позовної давності по основний вимогою.

Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові (ч.4 ст.267 ЦК).

Однак ч.3 ст.267 ЦК встановлено, що суд застосовує позовну давність лише за заявою сторони у спорі, зробленою до ухвалення рішення.

Без заяви сторони у спорі ні загальна, ні спеціальна позовна давність застосовуватися не можуть.

Згідно ч.2 ст.625 ЦК боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не визначено договором або законом.

За ст.1 закону «Про індексацію грошових доходів населення» від 3.07.91 №1282-ХІІ, індекс інфляції (індекс споживчих цін) - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари і послуги, які купує населення для невиробничого споживання.

Офіційний індекс інфляції, що розраховується Держкомстатом, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто купівельної спроможності гривні, а не іноземної валюти.

Отже, індексації в результаті знецінення підлягає лише грошова одиниця України - гривня, а не іноземна валюта, яка була предметом договору.

Норми ч.2 ст.625 ГК щодо сплати боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції поширюються лише на випадки прострочення грошового зобов'язання, визначеного в гривнях.

При прийнятті судом рішення потрібно перевести суму боргу з іноземної валюти в національну, врахувати офіційний курс гривні до валюти, встановлений Національним банком на день винесення рішення.

Джерело: http://zib.com.ua/ru/124041-verhovniy...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
10.07.2025
Унесено зміни до НП(С)БО 12 «Фінансові інвестиції»
Більше за темою: Бібліотека Баланс № 12 «Резерви: формування, облік, оптимізація та податкові ризики» Мінфін оприлюднив наказ від 23.06.2025 № 314 «Про внесення зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», зареєстровани...
10.07.2025
Надавачі соціальних послуг звільняються від сплати ПДВ
Мінсоцполітики працює над розвитком ринку соціальних послуг як важливого інструменту підтримки людей, які опинилися або ризикують потрапити в складні життєві обставини чи кризу. Щоб зробити послуги більш доступними, зменшити фінансове навантаження на надавачів соціальних послуг, простимулювати ...
09.07.2025
Зареєстровано зміни до законодавства про «Клуб Білого Бізнесу»
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 13455 про внесення змін до підпункту 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК щодо удосконалення порядку формування переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Більше з...
Кращі матеріали