Немає коштів на сплату податків – варто направити платіжне доручення в банк
Згідно з пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПК), сплатити податки, збори, гранична дата сплати яких припадала на період з 24.02.2022 до 27.05.2022 (дати набрання чинності Законом від 12.05.2022 № 2260-ІХ), потрібно не пізніше 31 липня 2022 року.
Оскільки 31 липня – це неділя, і це не новий граничний строк, а всього-на-всього строк, до якого треба провести оплату, щоб не було відповідальності, то він не переноситься на наступний робочий день. Тож не пізніше 29 липня 2022 потрібно сплатити зокрема:
- ПДВ за лютий-травень 2022;
- податок на прибуток за 2021 та І квартал 2022 (хто звітує щокварталу);
- ПДФО та військовий збір за згадані вище періоди воєнного стану (звісно, якщо ці податки не сплачувалися);
- тощо (див. зокрема Календар бухгалтера на липень 2022 року).
Якщо можливості немає – надається 6 місяців по завершенню воєнного стану для виконання податкових обов’язків. А якщо можливості не було, а потім з’явилася, – 60 днів за місяцем відновлення можливості (пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
Та відсутність можливості треба буде підтвердити! Це пряма норма зі згаданого пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК. І підстави та порядок підтвердження такої неможливості має розробити Мінфін. Наразі є лише проєкт (від 29.06.2022 https://mof.gov.ua/uk/legal_acts_drafts_2022-558), тобто немає повноцінного затвердженого нормативного документа. Детально про нього – матеріал «Огляд проєкту наказу Мінфіну: як підтвердити свою неможливість виконувати податкові обов’язки під час війни?».
За звичайних умов відсутність коштів на рахунку для сплати податків не звільняє від відповідальності. Однак умови в нас далеко не звичайні.
У проєкті від Мінфіну знаходимо серед переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків – юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента:
«Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків)».
Тож хоч логіка нам говорить «навіщо направляти платіжне доручення, як на рахунку 0 грн, і так зрозуміло, що коштів немає для сплати», та виходячи з того, що прописано в проєкті (підкреслимо, наразі це не наказ, а лише проєкт), обов’язково потрібні платіжне доручення + виписка банку на дату його направлення.
Тому якщо в підприємства / суб’єкта господарювання станом на 29.07.2022 немає коштів для сплати податкових зобов’язань, все ж варто направити платіжне доручення та мати виписку банку на цю дату. Це може допомогти в майбутньому для документального підтвердження неможливості сплати. Бо якщо прийнятий наказ Мінфіну міститиме наведену вище норму з проєкту, можна буде розраховувати на звільнення від відповідальності на підставі відсутності коштів і належного документального підтвердження цього факту.
Підкреслимо: наявність платіжного доручення на сплату податків прямо згадано в переліку документів, тому чи прийматимуть лише виписку банку щодо відсутності коштів на рахунку без такого платіжного доручення – питання наразі без відповіді. Тому варто перестрахуватися і мати й направлене платіжне доручення.
Стежимо за нормотворчістю Мінфіну й чекаємо оприлюднення наказу.
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 2