Хто визначить стандарти української мови
Уряд затвердив склад Національної комісії із стандартів державної мови.
Відповідне розпорядження № 655-р було прийнято на урядовому засіданні 21 серпня 2019 року.
Утворено зазначену комісію на виконання статті 45 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», відповідно до якої Комісія є колегіальним органом у складі 9 членів. Строк повноважень члена Комісії становить 6 років. Одна і та сама особа може бути членом Комісії не більше ніж 2 строки поспіль.
Згідно зі статтею 43 мовного закону Нацкомісія зі стандартів державної мови опрацьовуватиме стандарти української мови як державної.
Завданням Комісії визначено збереження та розвиток державної мови через встановлення її стандартів і методів перевіряння рівня володіння державною мовою, необхідного для набуття громадянства чи зайняття визначених законами посад.
Рішення Комісії є обов'язковими до виконання на всій території України і можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Комісія, серед іншого, напрацьовуватиме (з урахуванням пропозицій та висновків Інституту української мови НАН України, інших наукових та освітніх установ) і затверджуватиме стандарти державної мови: правопис української мови та зміни до нього; українську термінологію; стандарти транскрибування і транслітерації; затверджуватиме вимоги до рівнів володіння державною мовою для набуття громадянства України; затвердить завдання для проведення іспиту на рівень володіння державною мовою та форму державного сертифіката; організовуватиме іспити для визначення рівня володіння державною мовою та призначатиме спеціально уповноважені державою установи, які проводитимуть іспити.
Під час напрацювання стандартів української термінології в різних галузях Нацкомісія сприятиме застосуванню українських слів, словосполучень і термінів замість іншомовних.
www.kmu.gov.ua
Коментарі до матеріалу