Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Використання печатки стане необов'язковим навіть при її наявності

Редакція

29.03.2017 1747 0 0

23 березня 2017 року Верховна Рада України прийняла законопроект №4194 "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями". Тепер використання печатки стане необов'язковим навіть при її наявності у господарюючого суб'єкта, а посадових осіб, що потребують у підприємця наявність печатки на документах, будуть притягувати до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.

Історія питання

Ще в 2014 році завдяки Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» використання печатки бізнесом стало добровільним. Згідно діючої редакції ст. 58-1 Господарського Кодексу України суб'єкт господарювання може мати печатки, а для їх виготовлення отримання будь-яких документів дозвільного характеру не потрібно. А згідно з частиною другою статті 207 Цивільного кодексу України обов'язковість скріплення угоди печаткою може бути визначена за письмовою домовленістю сторін .

Разом з тим, ряд законодавчих актів ставить обов'язковість використання печатки в залежність від наявності у суб'єкта господарювання, а деякі навіть досі визнають її обов'язковим реквізитом документів. Прикладами таких законів є Закон України «Про видавничу справу», Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закон України «Про зерно та ринок зерна в Україні», Закон України «Про інститути спільного інвестування», Закон України «Про депозитарну систему України», Закон України «Про аграрні розписки».

Крім того, Кодекс України про адміністративні правопорушення все ще передбачає адміністративну відповідальність за «порушення правил виготовлення та порядку обліку і зберігання печаток та штампів, а так само виготовлення, ввезення, реалізацію та використання самонабірних печаток» (ст. 189-2). І це незважаючи на те, що на сьогоднішній день фактично кожен має право виготовити печатку будь-якого змісту та виду, а також в будь-якій кількості.

Необов'язковий реквізит на будь-якому документі

Згідно нової редакції статті 58-1 ХК незалежно від того, чи використовує суб'єкт господарювання печатку у своїй діяльності, печатка не може бути обов'язковим реквізитом будь-якого документа, який подається від імені підприємства органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Органам державної влади і місцевого самоврядування забороняється вимагати наявності відбитка печатки підприємства на документах, які їм подаються, або не приймати зазначені документи у зв'язку з відсутністю відбитка печатки, якщо інше не встановлено законом.

Також відсутність відбитка печатки на документі (договорі, угоді) не може бути підставою для визнання її недійсною (неукладеною, недосконалої).

Якщо законом прямо не встановлено інше, копія документа, яка на виконання вимог законодавства подається суб'єктом господарювання до органу державної влади або місцевого самоврядування, вважається засвідченою в установленому порядку, якщо на такій копії проставлено підпис уповноваженої особи такого суб'єкта господарювання або особистий підпис фізичної особи - підприємця. Орган державної влади або місцевого самоврядування не вправі вимагати нотаріального засвідчення вірності копії документа у разі, якщо така вимога не встановлена законом.

Крім того, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 166-23 «Вимагання проставлення відбитка печатки на документі» наступного змісту:

Вимога посадовою особою органу державної влади або органу місцевого самоврядування проставити відбиток печатки підприємства на документах, які їм подаються, або відмова приймати зазначені документи у зв'язку з відсутністю відбитка печатки - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн.).

А ось стаття 189-2 «порушення правил виготовлення та порядку обліку і зберігання печаток та штампів, а так само виготовлення, ввезення, реалізація та використання самонабірних печаток» з КУпАП виключена.

В суд без печатки

З процесуальних кодексів – Цивільного процесуального, Господарського процесуального Кодексу адміністративного судочинства виключені вимоги про проставлення печатки на довіреності, яка видається від імені юридичної особи. Повноваження представника юридичної особи в процесі повинні бути підтверджені довіреністю, яка від імені юридичної особи видається за підписом посадової особи такого суб'єкта господарювання. Згідно з чинним редакціям всіх трьох процесуальних кодексів, якщо у підприємства є печатка, вона повинна бути проставлена на такої довіреності.

Крім того, виключені вимоги про проставлення печатки суб'єкта господарювання на ряді документів з таких нормативних актів: Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про видавничу справу», «Про обіг векселів в Україні», Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні», Закону України «Про громадських об'єднаннях», Закону України «Про інститути спільного інвестування», Закону України «Про депозитарну систему України», Закону України «Про аграрні розписки», Закону України «Про здійснення державних закупівель», Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Закону України «Про утилізацію транспортних засобів».

Вступити в силу закон повинен через три місяці після його публікації.

Джерело: http://www.prostopravo.com.ua/

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали