Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Майно боржників продадуть за безцінь, а відкрити виконавче провадження стане дешевше.

Редакція

04.04.2018 485 0 0

Кабмін хоче внести зміни відразу до кількох законів України, які регулюють діяльність державних і приватних виконавців. Нові правила примусового стягнення майна у боржників прописали в новому законопроекті №8198.

Документ погодили з Мінекономрозвитку та Мінфіном, і зареєстрували в Раді минулого тижня.

Головним ворогам боржників хочуть спростити доступ до банківської таємниці, вартість відкриття виконавчого провадження зменшать в рази, наділять правом здешевлювати конфіскат до неподобства, а продавати арештоване майно дозволять одному майданчику.

Усний запит замість папірців

Перша новела, яка впадає в очі - з чинного закону пропонують прибрати вимогу для виконавця подавати письмовий запит на доступ до банківської таємниці. Замість нього розголошувати останню можна буде на підставі запиту.

У теорії таке формулювання може означати і усну заяву, коли на першу вимогу виконавця, банкіри зобов'язані будуть розкрити дані по їх клієнту. На практиці, кажуть юристи, все повинно бути не так страшно. Хоча доступ до особистої інформації боржника отримувати стане дійсно швидше.

До того ж на практиці така зміна дозволить виключити досить поширене явище, коли банк попереджає клієнта про претензії виконавця. І боржник встигає зняти гроші з рахунку, розірвати договір депозиту і т.д.

Виконавці отримають право відправляти запити в банки електронною поштою або засобами спеціального зв'язку. Це виключає паперову тяганину і зволікання з виконанням судових рішень. Не виключаю, що на підставі посвідчення виконавця і ухвали про відкриття виконавчого провадження банк буде зобов'язаний негайно розголошувати дані про наявність депозитів або ощадної банківської комірки у клієнта.

Банки хоч і будуть зобов'язані розкрити банківську таємницю, виконавцям все ж доведеться повозитися і скласти грамотний запит, який повинен буде містити:

вихідний номер, дату складання, адресат (банк), прізвище, ім'я, по батькові приватного виконавця, його адреса;

заяву з печаткою і підписом приватного виконавця;

передбачені законом про банки підстави для отримання цієї інформації;

посилання на норми закону, згідно з якими приватний виконавець має право на отримання такої інформації.

Якщо вимога не відповідає закону, то банк зможе відмовити в розкритті інформації, що містить банківську таємницю, якщо за своєю формою або змістом запит приватного виконавця не відповідає вимогам.

Продадуть задешево, але можна скаржитися

Законність дій того чи іншого виконавця зможе контролювати не тільки Мін'юст, а й Рада приватних виконавців, який пропонується створити.

Юристи нагадують, що приватний виконавець за свої дії несе повну персональну відповідальність: адміністративну, дисциплінарну, кримінальну. І якщо в його діях виявиться склад злочину, правозахисники радять не лінуватися і оскаржувати незаконні діяння.

Оскарження рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця в один орган, не позбавляє вас права оскаржити їх в інший. Тобто можна звертатися і до Мін'юсту з письмовою заявою, і в суд. Чиновники обіцяють розглядати всі скарги всебічно і об'єктивно в найкоротші терміни.

Раніше боржник був позбавлений права оскаржити рішення держвиконавця у начальника відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Тепер же боржникові не обов'язково відразу йти в суд, а досить звернутися до начальника відділу, який протягом 10 днів повинен розглянути скаргу.

Крім іншого, конфісковане нерухоме майно тепер планують продавати «до переможного кінця». Поточна редакція закону передбачає 30% зниження ціни після двох відбулися торгів з подальшою безоплатною передачею майна державі або суб'єктам безкоштовної передачі (благодійні та громадські організації, члени багатодітних сімей, дитячі садки і т.д.).

Законодавці ж хочуть, в разі, якщо майно, конфісковане за рішенням суду, не реалізували на електронних торгах, призначати повторні торги. І з кожним наступним «кругом» ціна конфіскату буде зменшуватися на 15%. Але вона не зможе бути менше суми загальнодержавних податків і зборів, що підлягають сплаті при реалізації такого майна.

Безповоротно і остаточно отримає монополію на продаж арештованого майна державна електронна майданчик OpenMarket (ДП «СЕТАМ»).

Заощадять гроші виконавців і одягнуть

Сьогодні для відкриття виконавчого провадження потрібно заплатити 2% авансового внеску від суми стягнення, але не більше 10 мінімальних заробітних плат (37 230 грн.).

Якщо ж документ ухвалять, відкрити виконавче провадження стане дешевше. Після змін розмір авансового внеску обмежать дворазовим розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на 1 січня 2018 року становить 1 762 грн. Таким чином, граничний розмір авансового внеску зменшиться приблизно в 10 разів.

Це буде стимулювати пропозицію до примусового виконання навіть тих рішень, заборгованість за якими розглядалася стягувачами як безнадійна.

Також всіх виконавців зобов'яжуть носити формений одяг, вимога до якої затвердить Мін'юст.

https://ubr.ua/ukraine-and-world/soci...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали