• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи застосовується РРО, якщо товар відправлено замовнику накладеним платежем через ТОВ «Нова Пошта», а кошти за товар надходять від ТОВ «НоваПей»?

10.06.2021 184 0 0

При здійсненні розрахункових операцій, як у готівковій, так і в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів застосування РРО/ПРРО є обов’язковим на загальних підставах та залежить від запропонованого варіанту оплати, а не рахунку з якого поступили кошти.

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 04.06.21 р. № 2251/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула Ваше звернення про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Згідно зі зверненням фізична особа - підприємець здійснює роздрібну торгівлю відправляючи товар замовникам накладним платежем через поштового оператора ТОВ «Нова Пошта», а оплату замовника на свій рахунок отримує від ТОВ «НоваПей».

Чи застосовується РРО, якщо товар відправлено замовнику накладеним платежем через ТОВ «Нова Пошта», а кошти в оплату замовником товару надходять на поточний рахунок від ТОВ «НоваПей»?

Чи потрібно реєструвати через РРО надходження коштів з рахунків 2600, 2620, 2650, 2654, 2902, 2920 відповідно до Додатку 1 до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 11.09.2017 р. N 89 (далі - Інструкція N 89 та План рахунків)?

Оскільки у Вашому зверненні не зазначено якими саме товарами здійснюється торгівля та обсяг доходу протягом 2020 року, то відповідь надається виходячи із загальних норм законодавства.

Відповідно до п. 61 підрозділу 10 розділу ХХ перехідних положень Кодексу до 1 січня 2021 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень, крім тих, які здійснюють:

  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.

З 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
  • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

У разі перевищення платником єдиного податку другої - четвертої груп (фізичною особою - підприємцем) в календарному році обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, застосування РРО та/або програмного РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО та/або програмного РРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

У разі перевищення фізичною особою - підприємцем платником єдиного податку у 2020 році обсягу доходу 1 000 000 грн. та/або торгівлі вищевказаними товарами, які вимагають застосування фізичною особою - підприємцем платником єдиного податку третьої групи РРО, вона зобов’язана з 01 січня 2021 року при проведенні розрахункових операцій застосовувати РРО.

Пунктами 1 та 2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон N 265) передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:

  • проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
  • надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний РРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Форму та зміст розрахункового документу/електронного розрахункового документу визначено Положенням про форму і зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. N 13, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 р. за N 220/28350.

У разі доставки товару поштою (кур’єрською службою) та проведення розрахункових операцій з відстроченням платежу або в кредит, необхідно забезпечити надання покупцеві разом з товаром розрахункового документа встановленої форми та змісту із позначенням у ньому форми оплати «кредит/післяплата/відстрочка платежу».

Щодо питання 2

Стаття 3 Закону N 265 встановлює обов’язок суб’єктів господарювання, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО та ПРРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, при здійсненні розрахункових операцій, як у готівковій так і в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Як зазначено вище, РРО застосовується суб’єктом господарювання безпосередньо при відправленні замовлення споживачеві та підтвердженні сплати за товар (послугу), через мережу Інтернет, у безготівковій формі. У касовому чеку зазначається форма оплати за товар (послугу) наприклад «БЕЗГОТІВКА», «ПЕРЕДОПЛАТА», тощо.

Обов’язок застосування РРО при отриманні оплати за товари/роботи/послуги залежить не від форми оплати, а від способу її здійснення.

Окремо зазначаємо, що Закон N 265 регулює питання застосування РРО/ПРРО при продажу товару, а не визначає вимоги до позначення рахунків згідно Плану рахунків.

Відповідно до пп. 7 п. 2 та п. 5 Інструкції N 89 План рахунків - систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку, що використовується для детальної та повної реєстрації всіх банківських операцій з метою забезпечення потреб складання фінансової звітності.

Призначення та ознаки рахунків бухгалтерського обліку банків України визначено у додатку 1 до Інструкції.

Тобто, Інструкція N 89 та її норми стосуються бухгалтерського обліку банків та банківських операцій і не стосується суб’єктів господарювання та господарських операцій, які ними проводяться.

План рахунків є лише кодифікатором операцій для позначення її у банківській системі. Для самого суб’єкта господарювання та небанківської фінансової установи через яку було здійснено оплату має значення виключно спосіб оплати, який запропонований самим продавцем на сайті Інтернет магазину.

Таким чином, є не зрозумілою ситуація щодо необхідності ідентифікації Вами надходжень та їх розподіл, за умови, що саме Ви, як продавець, самостійно зазначили на сайті Інтернет-магазину можливі способи оплати та їх варіанти, що доступні споживачу.

Отже, при здійсненні розрахункових операцій, як у готівковій, так і в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів застосування РРО/ПРРО є обов’язковим на загальних підставах та залежить від запропонованого Вами варіанту оплати, а не рахунку з якого поступили кошти.

Водночас, при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), РРО може не застосовуватись.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали