Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Підприємець – платник ЄП перевищив граничний дохід: чи можна з наступного року повернутись на ЄП у зв’язку зі збільшенням граничного доходу

21.11.2023 16 0 0

Чи має право ФОП – платник ЄП першої або другої групи, яка у поточному році перевищила дозволений граничний обсяг доходу у відповідній групі та перейшла на іншу групу платників ЄП, повернутись з наступного звітного року на першу або другу групу платника ЄП у зв’язку зі збільшенням граничного обсягу доходу, що пов’язано з розміром мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня такого податкового (звітного) року? 

Пунктом 298.1 Податкового кодексу (далі – ПК) визначено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку (далі – ЄП) першої – третьої груп здійснюється відповідно до пп. 298.1.1–298.1.4 ПК. 

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – Заява) (абзац перший пп. 298.1.1 ПК). 

Форма Заяви затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308. 

Згідно з пп. 1 п. 291.4 ПК платниками ЄП першої групи є фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі – МЗП). 

До платників ЄП другої групи, відповідно до пп. 2 п. 291.4 ПК належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам ЄП та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: 

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; 
  • обсяг доходу не перевищує 834 МЗП. 

Дія пп. 2 п. 291.4 ПК не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників ЄП, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи. 

Відповідно до абзацу першого пп. 1 п. 293.8 ПК платники ЄП першої групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ПК, з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки ЄП, визначеної для платників ЄП другої або третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. 

Платники ЄП другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ПК, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки ЄП, визначеної для платників ЄП третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування (абзац перший пп. 2 п. 293.8 ПК). 

Поряд з цим, пп. 298.1.5 ПК встановлено, що за умови дотримання платником ЄП вимог, встановлених ПК для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату ЄП, встановленого для інших груп платників ЄП, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. Водночас у платника ЄП третьої групи, який є платником ПДВ, анулюється реєстрація платника ПДВ у порядку, встановленому ПК, у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки ЄП, встановленої для третьої групи, яка включає ПДВ до складу ЄП. 

Таким чином, підприємець – платник ЄП першої або другої групи, яка у поточному році перевищила дозволений граничний обсяг доходу у відповідній групі та перейшла на іншу групу платників ЄП, має право повернутися з 1-го числа кварталу наступного звітного року на сплату ЄП як платник першої або другої групи за умови дотримання вимог, визначених п. 291.4 ПК, у тому числі і щодо обсягу доходу, який залежить від розміру МЗП, встановленої законом на 1 січня такого податкового (звітного) року. 

ЗІР, категорія 107.01 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали